Lifting to zabieg umożliwiający podniesienie oraz napięcie zwiotczałej skóry twarzy. Pośród typów liftingu charakteryzuje się tradycyjną metodę operacyjną i nieinwazyjne zabiegi bez wykorzystania skalpela, takie jak termolifting czy wolumetria.
Dla kogo lifting twarzy?
Lifting jest dedykowany dla osób z widocznymi efektami starzenia na twarzy, u których skóra utraciła sprężystość, stała się obwisła oraz zmniejszyło się napięcie mięśniowe.
Jak wygląda lifting twarzy?
Standardowe podciągnięcie skóry twarzy zaczyna się od nacięcia we włosach czy powyżej ich linii i w okolicy skroniowej, przed uchem. Nacięcie jest kontynuowane w dół przed uchem, przeprowadzane za ucho, i potem w górę za nim, kończąc się we włosach czy na linii włosów. Skóra oraz tkanka tłuszczowa są potem unoszone od podstawy mięśni oraz powięzi (tkanki łącznej), tak daleko do przodu jak jest to potrzebne do usunięcia kłopotu luźnej skóry. Mięśnie oraz tkanka łączna mogą być ściągnięte szwami, jeżeli specjalista uzna to za potrzebne. Skóra jest podciągana, natomiast jej nadmiar usuwany. Rana jest potem zamykana za pomocą szwów oraz zszywek skóry. Twarz jest bandażowana. Są także metody operacyjne, jakie sięgają do głębszych tkanek. Efekty obu typów zabiegu są zbliżone. Zabieg tenże ma na celu wyeliminowanie zmarszczek, zminimalizowanie bruzd nosowo-wargowych lub także rozciągnięcie skóry opadniętej na policzkach. Pozwoli również na wygładzenie skóry czoła oraz skroni i podniesienie opadających brwi.
Efekty uboczne liftingu twarzy
Po zabiegu, jakim jest lifting twarzy, nieczęsto, lecz potrafią się pojawić efekty uboczne takie, jak: krwawienie, krwiaki, siniaki, infekcje, utrata czucia w twarzy wywołana czasowym czy nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu twarzowego, blizny, utrata włosów dookoła nacięcia, asymetria twarzy, martwica. Bezpośrednio po liftingu twarzy pojawia się ból, obrzęk, zasinienie w okolicach powiek dolnych oraz policzków, zwiększone wypadanie włosów. Skóra twarzy wraz z wiekiem traci nie jedynie sprężystość oraz opada, lecz również traci tkankę tłuszczową oraz mięśnie. Dodatkowe procedury, jakie mogą być potrzebne do uzyskania jak najlepszych rezultatów obejmują: lifting szyi, operację powiek, odsysanie tłuszczu, wstrzykiwanie tłuszczu autologicznego, usunięcie tkanki tłuszczowej z policzków, plastykę czoła, podniesienie brwi, peeling chemiczny czy laserowy, implanty policzków, brody. Większość pacjentów jest usatysfakcjonowana z rezultatów operacji. Pozwoli ona cieszyć się młodszą twarzą zwykle przez 10 lat. Po zabiegu pacjent może powrócić do normalnych zajęć po 3-5 dniach, lecz wymagane jest noszenie specjalistycznej maski na twarz przez 10-14 dni po zabiegu.