Kilka wskazówek, jak złagodzić uporczywy ból pięty

Chodzenie to jedna z podstawowych czynności którą wykonujemy niemal kilkanaście godzin w ciągu doby. Warto zatem zadbać o to, aby nie sprawiała nam ona bólu i nie wywoływała uczucia dyskomfortu. Niestety liczne dolegliwości i wiele niezależnych od nas czynników sprawiają, że chodzenie staje się nieprzyjemne, a w najgorszym przypadku wręcz niemożliwe. Dzieje się tak chociażby wtedy, kiedy borykamy się z bólem pięty – w takim przypadku trudno jest nie tylko chodzić na spacery czy uprawiać sport, ale też wykonywać niemal wszystkie podstawowe czynności. Warto zatem wiedzieć, co może powodować takie dolegliwości i jak sobie z nimi radzić.

Przyczyny uciążliwego bólu pięty

Jeśli od jakiegoś czasu towarzyszy nam ból pięty – zarówno ten krótki, nagły, jak i ten znacznie bardziej długotrwały i nawracający, należy spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu. Przyczyn bólu pięty może być mnóstwo, do tych najczęstszych zalicza się ostrogę piętową, płaskostopie, choroby, takie jak np. cukrzyca, nadmierne obciążenie, w tym też nadwagę i niewłaściwie dobrane obuwie, a także bardzo suchą i zniszczoną skórę na stopach, na której mogą pojawić się podrażnienia i bolesne rany. Na niektóre z tych czynników nie mamy zbyt dużego wpływu lub nie jesteśmy w stanie zminimalizować jego działania z dnia na dzień. Jednak część z nich możemy stopniowo wykluczać już od dziś. Tak jest w przypadku chorób skóry lub mocno zrogowaciałego naskórka na stopach. W takich przypadkach możemy niemal natychmiast zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, które po pewnym czasie korzystnie wpłyną na jakość i zdrowie skóry, a przede wszystkim poprawią komfort chodzenia.

Jak sobie radzić z nawracającym bólem pięty?

Stopy codziennie wykonują dla nas bardzo ciężką i intensywną pracę. To na nich opiera się cały ciężar ciała i to one odpowiedzialne są za jedną z tak ważnych dla nas czynności. Jednak ból pięty, który ciągle powraca znacząco przyczynia się do pogorszenia komfortu chodzenia, a także zmusza do rezygnacji z uprawiania ulubionych sportów czy wielogodzinnych pieszych wycieczek. Jeśli dolegliwość ta spowodowana jest jakąkolwiek chorobą, należy jak najszybciej rozpocząć lub kontynuować indywidualnie dobrane leczenie farmakologiczne lub zabiegowe, które po pewnym czasie przyczyni się do lepszego funkcjonowania całego organizmu, w tym też ograniczenia występowania dolegliwości bólowych. Jeśli natomiast ból pięty spowodowany jest problemami dermatologicznymi, w tym złą kondycją skóry na stopach, wówczas kurację warto zacząć od stosowania odpowiednio dopasowanych kosmetyków (jak np. https://shefoot.pl/pl/produkty-konsumenckie/krem-na-suche-i-pekajace-piety/), które mają na celu poprawę jakości skóry oraz zabezpieczenie jej głębszych warstw przed utratą wody oraz ponownym powstawaniem ewentualnych zrogowaceń czy podrażnień. Aby jednak takie kosmetyczne zabiegi przyniosły oczekiwane efekty, należy je praktykować regularnie przez przynajmniej kilka tygodni, a najlepiej przez cały rok, w zależności od indywidualnych potrzeb naszej skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here