Osoby o wymagającej skórze nie są zazwyczaj usatysfakcjonowane działaniem zwyczajnych kosmetyków. Zarówno alergicy, jak i posiadający cerę skłonną do podrażnień szukają często alternatywy dla ogólnodostępnych w drogeriach preparatów. Rozwiązaniem odpowiednim dla nich są dermokosmetyki – specjalne produkty dla trudnej w pielęgnacji skóry dorosłych i dzieci.
Dla kogo dermokosmetyki?
Niekiedy poszukiwanie odpowiedniego dla siebie kremu wiąże się dla nas z wieloma porażkami i nieudanymi próbami przyniesienia ulgi wrażliwej skórze. Nie należy się jednak zniechęcać, wystarczy odwiedzić aptekę, by dobrać odpowiedni dla naszych potrzeb dermokosmetyk, który nie tylko ukoi powstałe podrażnienia, ale również zadziała na naszą cerę leczniczo i znacznie poprawi jej kondycję. To świetny pomysł, również wtedy gdy zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Niezwykle istotne, by nawilżanie i ochronę rozpocząć od pierwszych dni życia dziecka. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą się odezwać nawet po wielu latach i mieć wpływ na jego dermatologiczne kłopoty w dorosłym życiu.
Apteka zamiast drogerii
Dermokosmetyki to połączenie kosmetyków i leków. Wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale również lecznicze. Po ustaleniu typu cery, który posiadamy, powinniśmy skierować nasz kroki do apteki, gdzie specjalista pomoże nam dobrać odpowiedni preparat w zależności od tego, czy mamy atopowe zapalenie skóry, cerę skłonną do alergii, czy może narażoną na nadmierną utratę wilgotności. W zależności od oczekiwanego przez nas efektu, szukajmy produktów zawierających określone składniki. Dermokosmetyki charakteryzuje między innymi specjalistyczne działanie, ukierunkowane na walkę z określonymi przypadłościami. Zawdzięczają je one cennym substancjom, a należą do nich:
1. Mocznik – odpowiedzialny za zmiękczanie i głębokie nawilżanie skóry
Znajduje się on w produktach przeznaczonych dla skóry szczególnie wrażliwej i objętej zmianami chorobowymi. Jego działanie polega na zmiękczaniu zrogowaciałego naskórka i nawilżeniu go, by substancje czynne mogły wniknąć w głębokie warstwy skóry właściwej. Ponadto mocznik naprawia płaszcz lipidowy zabezpieczając naskórek przed utratą wilgoci.
2. Sepicalm – odpowiedzialny za łagodzenie, odbudowę, nawilżanie i ochronę
To innowacyjna formuła stosowana zarówno w kosmetykach dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonałe rozwiązanie dające znakomite efekty w walce ze skórą atopową, czy przesuszoną, a także niosące ulgę przy podrażnieniach i oznakach wrażliwości. Jej działanie opiera się na wzmacnianiu naturalnej bariery ochronnej, poza tym ma właściwości przeciwutleniające. Formułę sepicalm specjaliści polecają przy skórze wymagającej łagodzenia podrażnień, regeneracji, nawilżenia, ma ona także funkcje kojące i przeciwzapalne. Przez stymulację wydzielania endorfin sepicalm zmniejsza odczuwanie dyskomfortu występującego w związku z napięciem, swędzeniem i pieczeniem skóry objętej zmianami chorobowymi. Na uwagę zasługuje również działanie nawilżające, które sięga znacznie głębiej wewnątrz skóry właściwej niż w przypadku innych kosmetyków tego typu.
3. NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
Oleje roślinne są źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie jeśli są pozyskiwane w procesie tłoczenia na zimno, nie tracą swych cudownych właściwości. Oleje pozyskiwane z orzechów makadamia i nasion siemienia lnianego obfitują w cenne składniki dające znakomite efekty w przypadku atopowego zapalenia skóry, w procesie odbudowy warstwy lipidowej, nawilżenia, wygładzania powierzchni naskórka i innych dolegliwości.
Olej z siemienia lnianego zawiera kwas α-linolenowy i linolowy, których organizm człowieka nie produkuje i należy mu je dostarczać wraz z pożywieniem lub zewnętrznie, w postaci preparatów dermatologicznych. Składniki te są bezcenne dla osób z cerą wrażliwą lub borykających się z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi. Działanie ich polega między innymi na przyspieszaniu odnowy komórkowej skóry, regulacji pracy gruczołów łojowych i produkcji sebum, redukcji przebarwień skórnych i uszczelnianiu przestrzeni międzykomórkowych. Z kolei olej makadamia zawiera nienasycony kwas palmitooleinowy i oleinowy, które odpowiadają za nawilżenie skóry, wygładzenie naskórka i naprawę płaszcza lipidowego.
Gdy mamy do czynienia ze skórą wymagającą szczególnej troski, nie ma co eksperymentować z cudownymi zdobyczami kosmetologii, tylko sięgnąć po sprawdzone produkty, jakimi są dermokosmetyki. Są to preparaty, które powstają pod czujnym okiem dermatologów i kosmetologów, a ich receptury są starannie opracowywane. Dermokosmetyki mogą być również stosowane przez osoby o zdrowej skórze, którym zależy na poprawieniu jej kondycji i profilaktyce schorzeń dermatologicznych. Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego postępowania, bez względu na to, czy występuje u dorosłych, czy też u dzieci.
Warto zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu, by wybrać produkt hipoalergiczny, nie zawierający konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.