Jak wybrać dobrego stomatologa?

0
1297

Wizyta u stomatologa dla większości osób jest przykrą koniecznością. I w gruncie rzeczy nie wynika to z nieprzyjemnych doświadczeń ze stomatologami, ale raczej z powodu psychicznej bariery i strachu przed bólem. Wybierając gabinet stomatologiczny, warto postawić na placówkę, w której będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy kryteria wyboru, jakimi warto kierować się podczas podejmowania decyzji.

Komfort psychiczny

Nastawienie pacjenta odgrywa kluczową rolę w przypadku zabiegów stomatologicznych. Dlatego dobry stomatolog powinien zadbać, aby pacjent czuł się w gabinecie w pełni komfortowo. Bardzo ważny jest partnerski stosunek lekarza do pacjenta. Wyraża się on chociażby krótką rozmową po wejściu do gabinetu. Pozwala to zmniejszyć dystans między lekarzem a pacjentem. Dla stomatologa taka rozmowa jest doskonałym momentem na przeprowadzenie wywiadu z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, samopoczucia oraz ustalenie planu leczenia. Rozmowa buduje zaufanie, które będzie bardzo potrzebne w trakcie wykonywania zabiegu.

Troska i dopytywanie o samopoczucie pacjenta w kolejnych etapach zabiegu daje pewność, że lekarzowi zależy na maksymalnym komforcie pacjenta. Nie bez znaczenia będzie także relaksująca muzyka sącząca się z głośników. Oczywiście powinna mieć ona charakter neutralny, tak aby uspokajała również pacjenta, a nie tylko stomatologa.

Fachowość i zachowanie wysokich standardów

Rozmowa przed zabiegiem to bardzo miły i potrzebny akcent, ale z pewnością nie zastąpi wiedzy medycznej, sprawności wykonywania zabiegu oraz pewności stomatologa. To te elementy w dużym stopniu decydują o powodzeniu samego zabiegu, ale także jego bezbolesnym przebiegu.

Fundamentalną kwestią jest również sterylność panująca w gabinecie. Pacjent siadając na fotelu, nie powinien zauważać śladów poprzedniej wizyty. Sprzęt musi być poddany dezynfekcji, a spluwaczka wyczyszczona. Wszystkie przyrządy powinny być ułożone na swoich miejscach. Nie bez znaczenia jest także czystość fartucha lekarza oraz asystentki. Standardem powinien być również jednorazowy i umieszczony w osobnych opakowaniach sprzęt przeznaczony do wykonywania zabiegu. Zakładanie jednorazowych rękawiczek oraz dezynfekcja najważniejszych elementów sprzętu powinny odbywać się przy pacjencie. Po dokonaniu dezynfekcji stomatolog nie powinien opuszczać gabinetu czy też dotykać przedmiotów znajdujących się poza obrębem fotela dentystycznego.

Nowoczesny sprzęt stomatologiczny oraz stosowanie chociażby technik obrazowania, które pozwalają pokazać pacjentowi stan jamy ustnej to kolejne atuty profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Obok innowacji równie ważne jest rzetelne i skrupulatne prowadzenie dokumentacji pacjenta, jak również informowanie na bieżąco o treści wpisów.

To najważniejsze kryteria, jakie powinniśmy mieć na uwadze wybierając gabinet stomatologiczny. Odwiedzając Centrum Stomatologiczne Morze Uśmiechu, można mieć gwarancję, że wszystkie te kryteria są spełniane w 100%. Dzięki temu leczenie jest nie tylko skuteczne, ale także w pełni komfortowe dla pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here