Planując zajście w ciążę dobrze jest wiedzieć, kiedy są na to największe szanse. Owulacja to okres, kiedy w ciele kobiety uwalniana jest komórka jajowa i będzie tym samym możliwe poczęcie dziecka. Swój cykl miesięczny warto też znać nawet wtedy, gdy nie planuje się jeszcze potomstwa. Przede wszystkim pozwoli to w znacznym stopniu chronić się przez ciążą. Ponadto prawidłowy cykl będzie informacją, że wszystko jest z organizmem w porządku, a jeśli pojawią się jakieś zaburzenia, to można będzie szybko na nie zareagować.

Co to jest owulacja

Jak się okazuje zajście w ciążę wcale nie jest taką łatwą sprawą, jak się na początku wydaje. Oczywiście zupełnie inaczej będą mówić te pary, którym się to udało pomimo zupełnie innych planów, ale faktycznie nie zawsze się to udaje za pierwszym podejściem. Podczas jajeczkowania z pękniętego pęcherzyka Graafa uwalniana jest komórka jajowa, która następnie przemieszcza się do jajowodu. Czas jej życia to jednak zaledwie od 6 do 24 godzin, czyli bardzo krótko. Zapłodnienie będzie możliwe, jeśli w czasie życia na komórkę jajową trafią plemniki, których czas życia jest trochę dłuższy, bo kilka dni. Dlatego też największe szanse na poczęcie ma uprawianie seksu w okolicach owulacji, ze względu na czas życia plemników także kilka dni przed jajeczkowanie. Aby dokładnie wyznaczyć datę owulacji trzeba zacząć od dokładnej obserwacji swojego organizmu, konieczne też będzie ustalenie długości cyklu miesięcznego, który u każdej kobiety może być inny.

Objawy owulacji

Wiele kobiet zna już swoje ciało na tyle dobrze, że jest w stanie bez pomocy matematyki dokładnie podać dzień, w którym jajeczkuje. Na pewno pomocne będą do tego różnego rodzaju sygnały, których odpowiednia interpretacja pozwoli na wyznaczenie owulacji. Nie wszystkie jednak występują u wszystkich kobiet, u wielu z nich nie ma ich wcale lub są mało dostrzegalne. Jeden z najczęstszych objawów jajeczkowania to dolegliwości bólowe, pojawiające się u sporej części kobiet. Objawiają się one charakterystycznym kłuciem w jednym z jajników i sygnalizują uwalnianie się komórki z pęcherzyka. Bardzo pomocne w ustaleniu czasu jajeczkowania jest także obserwowanie śluzu na szyjce macicy. W dni płodne staje się on lepki i przezroczysty, podobny do białka kurzego. Zaraz po jajeczkowaniu u większości kobiet wzrasta też lekko temperatura i utrzymuje się podwyższona przez kilka dni, to kolejny element, który można obserwować.

Jak ustalić termin jajeczkowania

owulacjaObliczenie dnia jajeczkowania to nic innego jak ustalenie dni płodnych u kobiety. W przypadku pań, które mają stały, regularny cykl wynoszący dokładnie 28 dni można przyjąć, że owulacja będzie miała miejsce dokładnie 14 dni przez krwawieniem. Jednak takie założenie dotyczy wyłącznie idealnego przypadku, co ma miejsce u niewielkiej liczby kobiet. Wydłużenie cyklu lub jego nieregularność powoduje, że jajeczkowanie może występować w innych terminach. Dlatego w celu dokładnego wyznaczenia dnia owulacji stosuje się różne metody, zarówno po postacią gotowych do kupienia testów, jak również poprzez obserwację swojego ciała. Prowadzenie wykresów temperatury oraz obserwacja śluzu i innych objawów pozwolą uzyskać dużą dokładność. Trzeba też pamiętać o tym, że natura doskonale sobie umie radzić ze wszystkimi nieprzewidzianymi sytuacjami, i jeśli pojawią się jakieś niesprzyjające okoliczności, to jajeczkowanie zostanie przesunięte na bardziej dogodną porę.

Kalendarz miesiączkowy

Jedną ze skuteczniejszych metod wyznaczania terminu owulacji jest kalendarzyk miesiączkowy. Jego prowadzenie wymaga dużej systematyczności i dyscypliny, ale umożliwia wyznaczenie jajeczkowania ze sporą dokładnością. Przede wszystkim należy zacząć od określenia, kiedy zaczyna się naturalna miesiączka, najlepiej zebrać wyniki z co najmniej trzech miesięcy. To pozwoli na policzenie, ile wynosi długość cyklu. Następnie należy narysować wykres, na którym zaznacza się punkty oznaczające miesiączki oraz ilość dni przypadających na cykl, i odliczyć 14 dni. Tyle bowiem przeważnie pojawia się jajeczkowanie przed następną menstruacją. Po zaznaczeniu wyliczonego punktu otrzymuje się informację, kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Komórka jajowa żyje około jedną dobę, plemniki do kilku dni, więc należy to wszystko też umieścić na wykresie. Przy krótkich cyklach, wynoszących niewiele ponad 20 dni obserwacja śluzu może być utrudniona lub wręcz niemożliwa, przy dłuższych warto to robić, żeby jeszcze bardziej potwierdzić wcześniejsze obserwacje.

Test na owulację

Kalendarzyk jest skuteczny, ale w wielu sytuacjach nie zawsze będzie się sprawdzał. Taka sytuacja może mieć miejsce przy nieregularnych cyklach, a także wtedym gdy objawy są mało widoczne i trudne do zauważenia. W takim przypadku można spróbować zastosować jeden z dostępnych w aptece testów płodności, które jak się okazują cechują się dużą wiarygodnością. Do analizy wykorzystują one bowiem hormon luteotropowy w moczu, jeśli jego poziom będzie podwyższony, to jajeczkowanie powinno mieć miejsce w ciągu najbliższych 36 godzin. Przy badaniu należy pamiętać, żeby nie wykorzystywać porannego moczu, który może zafałszować wyniki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here