Osoby z cerą naczynkową dobrze wiedzą, co oznaczają dla nich takie sytuacje, jak zdenerwowanie, wypicie gorącego napoju, mróz czy alkohol. Po chwili na ich twarzy pojawia się rumień, który jest bardzo niekomfortowy, zwraca uwagę innych i dodatkowo nieraz piecze. Dzieje się tak na skutek rozszerzających się naczyń włosowatych. Niestety nieleczona dolegliwość potrafi się nasilać, zaś naczynka pękają, co wygląda jeszcze gorzej.

Kosmetyki czy lekarze?

Początkowo wiele osób próbuje zatuszować rumień makijażem, jednakże okazuje się, że zdecydowanie to nie jest wystarczająco satysfakcjonujące. Na szczęście lekarze medycyny estetycznej w swoich gabinetach oferują zamykanie naczynek bezinwazyjnymi, ale skutecznymi metodami. Najpierw trzeba znaleźć gabinet, który cieszy się renomą i zaufaniem pacjentów.

Nie wolno oddawać się w ręce osób bez kwalifikacji, ponieważ zamykanie naczynek wykonywane za pomocą lasera czy prądu to zabiegi wymagające zarówno umiejętności, jak i wprawy. Dlatego nie wykonuje się ich w zwykłych gabinetach kosmetycznych, a jedynie u dermatologa czy lekarza medycyny estetycznej, który ma udokumentowane wykształcenie medyczne oraz doświadczenie.

Jaką metodę wybrać?

Pośród metod do wyboru mamy laser dwóch typów oraz działanie prądem. Laser IPL jest najlepszym wyjściem wtedy, kiedy naczynka są widoczne gołym okiem oraz osoba chcąca dokonać ich zamknięcia ma jasną karnację. Zamykanie naczynek przy trwałym rumieniu lub pojedynczych mniejszych pajączków, które nie zostały wychwycone przez laser IPL, wykonuje się laserem VPL.

W przypadku elektrokoagulacji, na naczynka działa się prądem. W obu wypadkach chodzi o to, by wysuszyć z nich wodę i mogą wtedy samoistnie obumrzeć. Zabieg zamykania naczynek zazwyczaj trzeba przeprowadzić kilka razy, aby uzyskać pełen efekt. Po nim również lekarz zaleci odpowiednią dbałość o cerę.

Jak postępować po zabiegu?

Jako, że po zabiegu trzeba bardzo uważać na słońce, najlepiej wykonywać go zimą czy późną jesienią. Przez jakiś czas skóra będzie wrażliwsza, więc należy używać kremów z wysokim faktorem ochrony przed promieniami UV. Oczywiście przy problemie z naczynkami najlepiej używać go przez cały rok.

Ponadto trzeba przyjmować preparaty z witaminą K i PP. Również pielęgnacja powinna być wzbogacona o kosmetyki dla cery naczynkowej, czyli te wzmacniające ściany naczyń włosowatych. Niestety nie można mieć 100% pewności, że problem nie wróci mimo dbania o siebie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here