Jak poprawnie zdjąć soczewki

Zdejmowanie soczewek kontaktowych może wydawać się dość trudne osobom przyglądającym się z zewnątrz, które nie wyobrażają sobie dotykania powierzchni oka. Tymczasem jest to czynność naprawdę prosta do opanowania, która staje się codzienną rutyną osób używających soczewek do korygowania wad wzroku. Jeżeli zachowujemy wszelkie zasady bezpiecznego i higienicznego zdejmowania soczewek, nie musimy mieć żadnych obaw dotyczących tego procesu. Oto najważniejsze wskazówki, które przypominamy wraz z marką Acuvue – producentem soczewek kontaktowych służących korygowaniu krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu czy prezbiopii.

Jak przygotować się do zdejmowania soczewek kontaktowych?

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać przystępując do zdejmowania soczewek, jest umycie rąk. Niezauważone przez nas zanieczyszczenia, bakterie i zarazki, które mogą się na nich znajdować, z łatwością przenoszą się na wyjątkowo wrażliwą powierzchnię oka i mogą szybko powodować stan zapalny. Pamiętajmy więc każdorazowo: zarówno zdejmowanie soczewek, jak i ich zakładanie, należy poprzedzić starannym umyciem rąk z użyciem delikatnego, najlepiej bezzapachowego mydła i wytarcia ich w czysty ręcznik, który nie pozostawia na skórze cząstek tkaniny. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Jak poprawnie zdjąć soczewki?

Warto zaczynać zdejmowanie soczewek zawsze od prawego oka, aby się nie pomylić, zwłaszcza w przypadku soczewek dwutygodniowych Acuvue, które należy umieścić na noc w specjalnym pojemniku z płynem dezynfekującym. Dolna powieka musi być delikatnie przytrzymana przez środkowa palec, a wzrok unosimy ku górze. Palec wskazujący powoli przybliżamy do powierzchni oka, aż dotkniemy nim dolnej krawędzi soczewki, którą należy zsunąć delikatnie w dół, na białą część powierzchni oka. Wówczas możemy ją ścisnąć, używając kciuka i palca wskazującego, co pozwoli bez problemu wyjąć soczewkę z oka. To samo wykonujemy z drugą soczewką. Jeżeli używamy soczewek jednodniowych, wyrzucamy je po wyjęciu do kosza. W przypadku soczewek o przedłużonym terminie używania, każdą z nich umieszczamy w zagłębieniu dłoni, polewamy płynem dezynfekującym i delikatnie pocierając czyścimy. Opłukane płynem soczewki umieszczamy następnie w osobnych częściach pojemnika i napełniamy je tym samym płynem dezynfekująco-czyszczącym. Dzięki temu możemy rano założyć je bez obawy o jakiekolwiek pozostałe na nich zanieczyszczenia czy osady. Pamiętajmy również, aby nie przekraczać terminu użytkowania soczewek, co może powodować znaczny dyskomfort widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here