metabolizm

PODKRĘCANIE METABOLIZMU?

Jak podkręcić metabolizm? Umówmy się: cudów nie ma. Nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień schudnąć dziesięciu kilogramów ani w ciągu nocy pozbyć się tkanki tłuszczowej. Nasz organizm jest w stanie tracić zbędne kilogramy w określonym tempie. Ale nie jest też tak źle – jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dużo, żeby proces odchudzania był bardziej efektywny i skuteczny. Jak?

JAK PODKRĘCIĆ METABOLIZM?

  1. Wprowadź treningi ze zmienną intensywnością.

Jednym z lepszych i skuteczniejszych sposobów na podkręcenie metabolizmu jest wprowadzenie treningu ze zmienną intensywnością. I wcale nie muszą to być interwały czy tabata! Doskonale zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób, które dopiero zaczynają, mają gorszą kondycję lub większy bagaż kilogramów do stracenia – i w takim wypadku dużo lepszy będzie po prostu luźny trening, w którym bez szczególnych zasad zmieniamy tempo – np. pierwsze ćwiczenie wykonujemy ze średnią intensywnością, potem kolejne na maksa, a następne – luźno, żeby odpocząć przed kolejnym wysiłkiem. Taki trening może być wykonany np. w formie marszobiegów, gdzie w okresie biegu robimy to szybko i intensywnie, a w okresie marszu odpoczywamy.

jak przyśpieszyć metabolizm - co warto wiedziec

  1. Zacznij dbać o sen.

Badania są niezaprzeczalne – mamy wybitne dowody na to, że sen ma wpływ na naszą figurę. Niedobór snu obniża przemianę materii, ale też może powodować, że pochłaniamy więcej jedzenia, bo mamy większy apetyt – a w efekcie tyjemy. Dodatkowo brak snu to brak regeneracji – a więc brak efektów treningowych, bo bez odpowiedniego odpoczynku nasz trening jest mało co wart. Warto o tym pamiętać i czasami odpuścić ćwiczenia, a zamiast tego iść wcześniej spać. Lepiej zrobić 4 treningi tygodniowo i się wyspać (ok. 7 godzin), niż trenować codziennie i spać po 4 godziny. To wcale nie przyniesie lepszych efektów, a na dłuższą metę jest niezdrowe i może spowodować problemy. Na pytanie jak podkręcić metabolizm odpowiedź jest więc prosta: spać dobrze!

  1. Pij więcej wody.

Picie odpowiedniej ilości wody nie tylko jest po prostu zdrowe, ale wspomaga proces odchudzania. Dodatkowo, jeśli mamy skłonność do puchnięcia i zatrzymywania wody, wprowadzenie regularnego picia powinno pomóc w pozbyciu się tego problemu. Wiele osób bagatelizuje tą zasadę, bo uważa, że nie czuje pragnienia albo że nie potrzebuje i nie będzie w siebie wmuszać. To nieprawda. Picie wody to zwykły nawyk: można się tego nauczyć, a korzyści jest naprawdę wiele. Każdy z nas potrzebuje indywidualnej ilości wody, ale takie minimum to około 1,5 l dziennie.

  1. Zmieniaj treningi!

Co 2 miesiące zmieniajmy nasze treningi. Dodawajmy nowe elementy, wybierajmy coś nowego, próbujmy innych dyscyplin, bawmy się przerwami i intensywnością. Dzięki temu ciągle dajemy ciału bodziec do rozwoju i tak podkręcamy metabolizm. Ten sam trening, powtarzany przez wiele miesięcy bez zmian w końcu staje się mniej efektywny. Dla naszego ciała nie jest już takim wyzwaniem – spalamy przy nim mniej kalorii, nie budujemy też dalej kondycji, ale tylko utrzymujemy efekty, które już wypracowaliśmy.  Przez to, że ciało staje się przyzwyczajone do tego wysiłku, wydatkuje na niego mniej energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here