Każdy kto chce zacząć ćwiczyć w klubie fitness lub siłowni powinien wcześniej zapoznać się z zasadami, które tam panują. Dotyczą one nie tylko treningu i właściwego używania sprzętu, ale też wielu innych rzeczy. Poniżej postaramy się pokrótce opisać najważniejsze z tych reguł.

Najpierw masa, potem rzeźba

Jedna z najważniejszych zasad dotyczących treningu na siłowni mówi, że w pierwszej kolejności należy pracować nad masą a dopiero potem nad rzeźbą. Budowa odpowiedniej masy to proces wymagający dobrego przygotowania.

W tym wypadku bardzo ważna jest odpowiednio skomponowana i wysokokaloryczna dieta. Powinna być ona oparta na zdrowych produktach. Przy planowaniu jadłospisu najlepiej skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem. Samodzielnie opracowanie diety jest bardzo trudne.

Czas treningu

Wiele osób uważa, że im dłuższy trening tym lepszy. Nic bardziej mylnego. Trening nie musi być długi najważniejsze by był intensywny. Zbyt długi wysiłek może prowadzić do nadmiernego wytwarzania się w organizmie kortyzolu, który nie pomaga budowie mięśni,

Urozmaicony trening

Najlepsze efekty można osiągnąć stosując urozmaicony trening. Nawet osoby, których celem jest rozbudowa masy mięśniowej powinny raz na jakiś czas włączyć do swojego treningu ćwiczenia kardio lub interwały. Jest to świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Ćwiczenia kardio poprawiają pracę układu krążenia a co za tym idzie przemianę materii.

Rozgrzewka

Każdy trening powinien być poprzedzony krótką rozgrzewką. Jej zadaniem jest przygotowanie mięśni i stawów do wzmożonego wysiłku. Dzięki rozgrzewce ciało jest bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje a sam trening bardziej efektywny.

Rozciąganie

Po zakończonych ćwiczeniach warto pamiętać o tym by się porozciągać. Ten element jest bardzo ważny dla naszych mięśni. Rozciąganie zmniejsza znacznie wystąpienia urazów takich jak na przykład zerwanie lub naderwanie mięśnia. Czas leczenia takiego urazu jest dość długi.

Porządek

Kolejna z zasad obowiązujących w siłowni dotyczy zachowania porządku. Bardzo ważne jest na przykład odkładania ciężarów na swoje miejsce po zakończonych ćwiczeniach. Gdy korzysta się z hantli lub sztangi nie można ich po prostu rzucić na podłogę i przejść do kolejnego przyrządu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych urządzeń takich jak atlas do ćwiczeń, suwnica czy ławka do ćwiczeń. Bardzo ważne jest by pozostawić sprzęt w takim stanie jak go zastaliśmy. Na siłowni nikt po nas nie będzie sprzątał. Zachowanie porządku sprawia, że trening jest bardziej komfortowy i co najważniejsze bezpieczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here