Gdy dentysta przestaje być straszny

Dentysta od czasów dziecięcych kojarzył się przede wszystkim z bólem oraz specyficznym zapachem gabinetu. Czekanie w kolejce w poczekalni oraz wsłuchiwanie się w dźwięk obracającego wiertła oblewało zimnym potem. W miarę upływu lat lęk zanika, w pewnym momencie wizyta u dentysty nie jest „oczekiwaniem” tortury tylko wizytą, która ma usprawnić nasze samopoczucie. Stomatologiczny standard bardzo szybko rośnie. Obecne gabinety często przypominają przestrzenie z filmów sci-fi, a ból należy do przeszłości. To właśnie przez pryzmat bólu zawsze patrzyło się na gabinet dentystyczny. Wizja siedzenia z otwartymi ustami oraz czekania aż zaboli przysłaniała wszystkie logiczne argumenty – nikt w końcu nie lubi cierpieć (nawet, gdy to potrzebne).

Ból został dziś praktycznie wyeliminowany z przestrzeni gabinetów dentystycznych. Polacy coraz częściej wybierają prywatne placówki szukając profesjonalnych usług wartych ich pieniędzy. Prywatne gabinety stomatologiczne to powszechny widok w przestrzeni miast, w końcu zapotrzebowanie na ich usługi cały czas rośnie. W efekcie dużej konkurencji stomatolodzy kuszą różnymi promocjami oraz zabiegami cały czas inwestując w swój sprzęt i kompetencje. Dziś nie jest się uzależnionym od jednej placówki – zabiegi stomatologiczne stały się produktem jak każdy inny. W efekcie klienci decydują się na gabinet, który pasuje im nie tylko pod względem ceny, ale również wyglądu, jakości obsługi oraz dodatkowych ułatwień (jak np. możliwość zapłacenia ratalnego za zabieg).

Gdy jest się dzieckiem każda wzmianka o pójściu do dentysty potrafi łączyć się z awanturą. Dzieci do gabinetów wnoszą swój strach oraz wyobrażenia, które nie przystają do rzeczywistości. Często zdarza się, że po zejściu z dentystycznego fotela maluchy dziwią się oraz „chwalą”, że „nic nie bolało”. Wybranie odpowiedniego dentysty, który będzie miał dobre podejście do małego pacjenta, pozwala na szybkie oraz lepsze oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym. Na pewno jeszcze wiele razy w życiu będzie musiało ono do niego wrócić.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Mimo stale rozszerzającego się wachlarza opcji do wyboru, dorośli często spychają konieczność odwiedzenia dentysty na margines. Przyczyną są zarówno złe wspomnienia z dzieciństwa, obawa przed bólem, widmo potencjalnych dużych wydatków oraz zwykły brak czasu. Udanie się na przegląd jest ciężkie do zaplanowania dla dynamicznie żyjącej osoby, która ma codziennie do załatwienia tysiące spraw.

Do dentysty z reguły wybieramy się, gdy jest już za późno, czyli kiedy zaczyna coś bardzo dolegać. Ubytki, gdy pojawią się w dorosłym życiu potrafią być ciężkie do załatania. Długo odkładane wizyty za pomocą argumentu, „bo nie boli”, to najlepsza recepta żeby niemiło się zdziwić po zejściu z fotela. Kontrolne chodzenie dla wielu zaczyna się po długotrwałych naprawach różnych ubytków, których można byłoby łatwo uniknąć, gdyby do dentysty chodziło się częściej. Po naprawieniu wszystkiego zarzekamy się, że od teraz będziemy chodzić regularnie. Zęby to w końcu wizytówka. O piękny uśmiech należy dbać, a samo regularne szczotkowanie nie jest gwarancją, że z zębami nie dzieje się nic złego.

Najlepszym przykładem są ósemki, które w dorosłym życiu potrafią sprawić wiele bólu i nieprzyjemności. Gabinet dentystyczny to miejsce, gdzie nie tylko „załata” się dziurę w zębie. Dzisiejszy zakres usług jest na tyle różnorodny, że każdy może mieć uśmiech jak z reklamy pasty do zębów.

Regularne odwiedziny gabinetu dentystycznego pozwalają uniknąć przyszłych (nieplanowanych) wydatków. Gdy zęby zaczynają boleć to nie ma innego wyjścia niż szukanie specjalisty, a za wizytę zapłacić trzeba. Mimo, że cena różnorodnych zabiegów stomatologicznych znajduje się na przystępnym poziomie, to nieplanowany wydatek potrafi przystopować inne plany.

Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. Dorośli często dowiadują się, że tak naprawdę źle myją zęby. Jako dzieci uczono nas żeby szkliwo myć ruchem okrężnym – przyzwyczajeni do tego dorośli myją tak zęby przez całe życie. Jest to nieprawidłowa technika. Gdy zęby są już stałe, a do ich czyszczenia używa się zwykłej szczoteczki prawidłowym sposobem jest ruch nakładający. Dentysta na wizycie dokładnie wytłumaczy, jak lepiej można zadbać o swój piękny uśmiech – stomatolodzy nie są jedynie operatorami wiertła.

Regularne wizyty pozwalają również na uzyskanie pełniejszego obrazu tego, co się dzieje z naszymi zębami. Szybko wychwycony stan zapalny pozwala uratować zęba oraz zmniejsza potrzebę jego ekstrakcji. Najczęstsze bolesne problemy pacjentów wynikają z zapaleń dziąseł, ale my nie jesteśmy w stanie tego rozpoznać, ani zaradzić. Specjalista powie, co i jak robić, żeby uśmiech był szczery i piękny.

Jak często należy odwiedzać dentystę?

Wizyty u dentysty nie muszą być częste, ważne żeby były regularne. Wygospodarowanie 30 minut w napiętym terminarzu jest niezwykle ciężkie dla zapracowanych osób. Na szczęście do dentysty nie trzeba chodzić, co tydzień. Najlepiej by wizyty kontrolne pokrywały się z zabiegami profilaktycznymi – jak np. czyszczenie zębów z kamienia. Zabieg ten warto powtarzać co 3 miesiące. Jego koszt nie jest duży, a regularne czyszczenie hamuje rozwój płytki nazębnej oraz tworzenia się nowych ubytków. Nikt do gabinetu dentystycznego nie lubi chodzić często. Zaplanowanie sobie regularnych odwiedzin jest integralną częścią higieny jamy ustnej. Terminów należy się trzymać i wymusić na sobie udanie się do dentysty, Spychanie wizyt na margines w końcu da o sobie znać w postaci bólu oraz konieczności naprawienia więcej niż tylko jednej dziury.

Po czym poznać dobry gabinet stomatologiczny?

Dobry gabinet stomatologiczny to nie ten, który oferuje najniższą cenę. Obecnie konkurencja na rynku jest spora, a gabinety, które nie idą z postępem szybko tracą klientów. Dobry gabinet to taki, w którym można dokonać dużej ilości różnorodnych zabiegów na miejscu – a nie szukać oddzielnych specjalistów. Profesjonalne gabinety dentystyczne (jak np. Filldent w Rzeszowie) dają pacjentom w każdym wieku dostęp do kompleksowych usług. Implanty, protezy, aparaty dentystyczne, nakładki wybielające, możliwość dobudowania zębów, ekstrakcje (których nie trzeba załatwiać u chirurga szczękowego) to opcje, spośród których odwiedzający profesjonalny gabinet powinien móc wybrać. Gabinety prywatne, które dają swoim klientom dogodne możliwości spłaty cieszą się większą popularnością. Czasem sytuacja wymaga dokonania bardziej skomplikowanego zabiegu, którego koszt końcowy może być ciężki do pokrycia za jednym razem. Spłaty ratalne to coraz częściej praktykowane rozwiązanie, które ułatwia życie klientom. Nie można oczywiście zapomnieć o wystroju oraz jakości obsługi. Gdy pacjent czuje, że nie jest jedynie kolejnym numerem do odhaczenia na kartce spotkań to jego zaufanie do stomatologa wzrasta.

Co wchodzi w skład stomatologii estetycznej?

Stomatologia to nie tylko naprawa ubytków oraz montowanie protez, jak wielu mylnie uważa. Zabiegi stomatologiczne pozwalają na uzyskanie piękniejszego uśmiechu dzięki prostym zbiegom. Stomatologia estetyczna dostarcza wielu usług, których celem jest żeby nie tylko nie bolało, ale również pięknie wyglądało. Do najczęściej wybieranych zabiegów zalicza się skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Wiele osób pomija ten zabieg na własną niekorzyść. Rozwój płytki nazębnej nie tylko powoduje ubytki. Może on skutkować zapaleniem dziąseł oraz ich cofaniem się – w efekcie szyjki zębowe zaczynają być odsłonięte (zęby wydają się dłuższe). Stąd jest już krótka droga do rozchwiania się zębów oraz ich wypadnięcia. Regularny skaling sprawia również, że żeby są bielsze – usunięcie zalegającej płytki nazębnej jest w stanie, chociaż trochę zlikwidować różne przebarwienia. Innymi zabiegami, których wykonanie jest warto rozważyć są: wybielenie zębów oraz założenie aparatu do wyprostowania. Udając się na najbliższą wizytę kontrolną do stomatologa warto spytać się jakie estetyczne zabiegi może nam polecić, tak by uzyskać maksimum efektu. Zdrowe i piękne zęby to inwestycja na całe życie, regularne wizyty u dentysty pozwolą na dalszy wzrost jej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here