diabetolog w Warszawie

Cukrzyca nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Według luźnych statystyk choruje na nią już około 2,1 mln osób. Nic dziwnego, że lekarze biją na alarm, mobilizując innych do zdrowszego trybu życia – ponieważ okazuje się, że to właśnie styl życia, w tym dieta i aktywność fizyczna mają duży wpływ na wydzielanie i działanie insuliny. Co warto więc wiedzieć o cukrzycy i sposobach jej zapobiegania?

Cukrzyca – co warto o niej wiedzieć?

Według Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnić można 3 główne typy cukrzycy – typu 1, typu 2 oraz ciążową. Cukrzyca typu 1 powstaje w wyniku samoistnego niszczenia komórek przez organizm, więc ma charakter autoimmunologiczny – zazwyczaj stwierdza się ją w wieku dziecięcym lub nastoletnim. Najbardziej popularna jest cukrzyca typu 2, która spowodowana jest nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez trzustkę. Według specjalistów ważną rolę w jej powstawaniu mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, jednak to właśnie tryb życia odpowiedzialny jest za szybki rozwój choroby, mimo posiadanych skłonności. Niezależnie od postaci cukrzycy – zawsze wymaga ona specjalnego podejścia i indywidualnego leczenia, które powinien prowadzić dobry diabetolog Warszawa. Nieleczona choroba powoduje powikłania obejmujące niszczenie poszczególnych narządów, a nawet zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Zapobieganie cukrzycy – dieta i ruch

Największe znaczenie w zapobieganiu cukrzycy mają aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki żywieniowe. Istotne jest również regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi – na przykład podczas wykonywania corocznych badań przesiewowych. Ćwiczenia fizyczne powinny być wdrażane każdego dnia i dostosowywane do możliwości danej osoby – już same spacery, zamiast siedzącego tryby życia potrafią dużo zdziałać.

Aby zapobiegać cukrzycy, należy też pamiętać o kilku podstawowych zasadach zdrowego odżywiania się. Istotne jest spożywanie regularnych posiłków – śniadania, obiadu i kolacji. W przerwach między nimi warto jeść owoce i warzywa. Dieta powinna opierać się głównie na składnikach o niskim indeksie glikemicznym, bez nadmiaru cukrów prostych. Ważny jest urozmaicony jadłospis – posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, jeśli chodzi o witaminy, mikro i makroskładniki. Najlepiej, jeżeli zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe – białka, zdrowe tłuszcze, węglowodany oraz błonnik. Warto zadbać o duże ilości świeżych warzyw. Ważnym składnikiem diety jest błonnik, który nie ma wartości energetycznej i nie ulega trawieniu, zwiększa natomiast uczucie sytości oraz wpływa na wolniejsze wchłanianie się cukrów. Można go znaleźć w roślinach strączkowych, kaszach czy nasionach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here