Osoba z cukrzycą musi umieć obliczać wymienniki węglowodanowe
fot. Pixabay.com

Wymienniki węglowodanowe to produkty, które mają pacjentom z cukrzycą służyć tym, aby łatwiej było im przestrzegać dietetycznych zaleceń oraz urozmaicać swój jadłospis. Na ich potrzeby powstała specjalna tabela, w której mogą porównywać zawartość węglowodanów między konkretnymi produktami.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/wymienniki-weglowodanowe/

Wymienniki węglowodanowe – po co je sprawdzać?

Osoby, które zmagają się z cukrzycą, muszą bardzo dokładnie przestrzegać diety oraz dbać o to, aby podaż węglowodanów w produktach pokarmowych była dostosowana do wymagań ich organizmu. Pacjenci diabetologiczni, którzy przyjmują insulinę, obliczają ilość węglowodanów w jadłospisie również po to, aby przyjąć jej odpowiednią dawkę. Glikemia po posiłkach musi mieścić się w normie. Dlatego też diabetycy najpierw planują jadłospis, a później dostosowują do niego dawkę insuliny. Obiad, który zjedzą jednego dnia, może być bogatszy w węglowodany i z tego powodu będą potrzebować więcej insuliny. Kolejnego dnia może być już odwrotnie. Tak jest więc w przypadku osób z cukrzycą typu 2.

Diabetycy, chorujący na cukrzycę typu 2, na stałe przyjmują konkretne dawki leków. Tu więc dieta musi być do nich dostosowana, a nie odwrotnie. W związku z tym, że dawki leków są stałe, stałe muszą być też wartości węglowodanów dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem. Wówczas pacjenci pilnują tego, jaką ilość węglowodanów przyjmują podczas posiłków, nie przekraczają stałych wartości i dobierają tak produkty, aby nie przekroczyć swojego limitu.

Jak samodzielnie obliczać wymienniki węglowodanowe?

Aby właściwie komponować posiłki, dbać o odpowiednią podaż węglowodanów, przyjmowanie dopasowanej do ich poziomu dawkę insuliny osoba z cukrzycą powinna nauczyć się tego, jak stosować wymienniki węglowodanowe. Może korzystać ze specjalnie przygotowanej do tego tabeli. Może również obliczać je samodzielnie. Jak to zrobić? Przeanalizujmy poniższy przykład.

W 100 gramach banana znajduje się 23,5 g węglowodanów i 1,7 g błonnika. Jeden banan waży około 200 g. W jednym bananie mieści się więc 47 g węglowodanów i 3,4 g błonnika. Na podstawie tych wartości obliczamy ilość węglowodanów przyswajalnych. Od ilości węglowodanów odejmujemy błonnik – w przypadku banana będzie to więc 43,6 g. Wymiennik węglowodanowy to ilość produktu, która będzie zawierała 10 g przyswajalnych węglowodanów. Na podstawie tej definicji dzielimy więc 43,6 g przez 10. To nam daje w przybliżeniu 4,4 wymienników węglowodanowych.

Zobacz też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/jakie-sa-przyczyny-cukrzycy-ciazowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here