Sposobów na odchudzanie jest dużo. Specjalnie opracowywane diety, niekiedy bardzo rygorystyczne oraz ćwiczenia fizyczne to tylko niektóre z nich. Na rynku jest również mnóstwo tabletek, kapsułek czy napojów mających mieć właściwości redukujące wagę ciała, a niektórzy sięgają po jeszcze silniejsze substancje. A tymczasem mało kto wie, że doskonałym środkiem odchudzającym jest znany wszystkim, poczciwy ocet jabłkowy. Jest on tani, można go znaleźć w niemal każdej kuchni, a przy tym charakteryzuje się wysoką skutecznością – czego chcieć więcej od idealnego środka na odchudzanie?

Co to jest ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest znany od tysięcy lat, gdyż wytwarzano go już w czasach starożytnych. Stosuje się go powszechnie nie tylko w kuchni, ale także do leczenia wielu dolegliwości. Ocet jabłkowy, jak zresztą jego nazwa wskazuje, jest produkowany z jabłek. W celu jego przygotowania do rozdrobionych owoców dodawane są drożdże, przekształcając cukier w alkohol. Następnie alkohol ten jest zmieniany w procesie fermentacji na kwas octowy, a czynny udział w tym biorą bakterie fermentacji octowej. To właśnie kwas octowy jest głównym składnikiem octu jabłkowego, poza nim w gotowym produkcje znajduje się oczywiście woda, ale też szereg witamin, składników mineralnych, enzymów i innych czynnych związków. Kolor octu jest żółtobrązowy do bursztynowego, posiada on też charakterystyczny, jabłkowy zapach.

Jakie jest działanie octu jabłkowego

ocet jabłkowyMedycyna naturalna od dawna korzysta z wyjątkowych właściwości octu jabłkowego. Ma on potwierdzone działanie antyseptyczne i antybakteryjne, dlatego stosuje się go do czyszczenia i odkażania różnych powierzchni, a także przy grzybicach, brodawkach i infekcjach ucha. Bardzo dobrze się sprawdza jako naturalny konserwant żywności, chroniąc ją przed zepsuciem. Regularne spożywanie octu ma duży wpływ na układ krwionośny. Zmniejsza on bowiem stężenie glukozy we krwi, a jednocześnie zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Z tego też powodu jest polecany osobom mającym cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Dodatek octu do diety ma również duży wpływ na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak ocet wpływa na odchudzanie

Jak się okazuje ocet wykazuje również silne działanie odchudzające, doczekał się nawet niezwykle popularnej wśród gwiazd i celebrytów diety. Działa przy tym na kilka różnych sposobów. Zawarte w occie substancje pomagają w rozszczepianiu tłuszczów, a tym samym redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkową korzyścią jest obniżenie poziomu cholesterolu. Dodatkowo dodatek octu do diety wspomaga trawienie i usprawnia przemianę materii. Większe wydzielanie soków trawiennych i większa ilość enzymów powodują lepsze wchłanianie składników odżywczych, a pektyny, polifenole i fitozwiązki wspomagają liczne procesy i działają detoksykująco. Co ważne, odchudzanie z udziałem octu jabłkowego przebiega stosunkowo wolno, co dodatkowo zabezpiecza przed efektem jo-jo.

Efekty odchudzania octem jabłkowym

U wielu osób na początku kuracji odchudzającej pojawia się szybki ubytek masy ciała, jednak jest on przeważnie związany z właściwościami odwadniającymi tego produktu. Jednak regularne stosowanie w dłuższym okresie czasu najczęściej daje bardzo dobre rezultaty, oczywiście przy trzymaniu się pewnych zasad. Trzeba mieć świadomość, że ocet nie jest magicznym środkiem, po którym kilogramy będą pędzić w dół. Kuracja nim wymaga przestrzegania odpowiedniej diety oraz sporej ilości ruchu, i dopiero połączenie tych elementów powinno przynieść skutek. Samo picie octu i jednocześnie niewłaściwe nawyki żywieniowe nic nie dadzą. Należy też podkreślić, że odchudzanie z wykorzystaniem octu trwa dość długo, ale dzięki temu jest ono znacznie bezpieczniejsze.

Jak stosować ocet w odchudzaniu

Dużo się mówi o odchudzających właściwościach octu, jednak bardzo ważne dla osiąganych rezultatów jest to, jak się go stosuje. Przede wszystkim kluczowe jest to, żeby zrezygnować z tłustych i słodkich potraw, a jednocześnie wprowadzić więcej warzyw i owoców. Ocet powinno się spożywać trzy razy dziennie, na czczo, przed obiadem oraz przed położeniem się spać. W celu przygotowania jednej porcji specyfiku dwie łyżki stołowe należy rozpuścić w szklance wody. Pierwsze kilka tygodni to spadek wagi związany z utratą wody, po upływie tego czasu zaczyna się redukować tkanka tłuszczowa. W celu uniknięcia nadwyrężenia układu pokarmowego co pewien czas należy sobie zrobić kilka dni przerwy. U niektórych osób organizm nie toleruje zbyt dużej ilości octu, w takim przypadku należy zrezygnować z jego spożywania.

Medycyna a ocet jabłkowy

Współczesna medycyna często nie toleruje naturalnych środków na odchudzanie, i nie inaczej jest z octem. Niektórzy lekarze są jemu bardzo przeciwni, mimo że liczne badania potwierdzają skuteczność tego produktu. Generalnie umiarkowane spożywanie octu jabłkowego może być bardzo korzystne, nie tylko ze względu na właściwości odchudzające, jak również inne, które wykazuje. Jeśli ktoś ma jednak wątpliwości, to może zapytać swojego lekarza o ewentualne przeciwskazania związane z wprowadzeniem octu do codziennej diety, również wszystkie niepokojące dolegliwości także należy na bieżąco konsultować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here