dieta tygodniowa

Nasze społeczeństwo ma coraz większe problemy z nadwagą, wynika to między innymi z nieodpowiedniej diety i trybu życia. Pierwsze nadmiarowe kilogramy często nie są zbyt widoczne, jeśli jednak ich przybywa, to wiele osób zaczyna myśleć o odchudzaniu. Pierwszą i najważniejszą zasadą przy zrzucaniu wagi jest odpowiednie odżywianie. Ale nie wystarczy tylko zacząć jeść mniej, ważne jest, żeby robić to rozsądnie, dostarczając przy okazji wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Spośród wielu popularnych diet szczególnie godna polecenia jest dieta tygodniowa, charakteryzująca się wysoką skutecznością.

Dla kogo jest dieta tygodniowa

Tak naprawdę dieta tygodniowa jest dla każdej osoby, która chce się pozbyć nadmiarowej ilości kilogramów. Ale szczególnie chętnie sięgają po nią osoby, którym zależy na szybkiej a jednocześnie w miarę nieuciążliwej utracie wagi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ze względu na swój charakter nie służy ona do dużego zbijania wagi, dobrym rezultatem przy jej stosowaniu jest kilogram do dwóch w przesiągu siedmiu dni. Dlatego jest jak najbardziej polecana dla osób mających większą nadwagę – każdy kilogram mniej dla nich będzie dużym sukcesem i motywacją do dalszej pracy. Ale świetnie się też sprawdzi w przypadkach, gdy ktoś ma jedynie lekko przekroczoną wagę i chce się jej szybko pozbyć. Bardzo ważne przy diecie tygodniowej jest to, żeby nie próbować jej przedłużać. Została ona opracowana w taki sposób, żeby przez kilka dni zmusić organizm do działania, ale w dłuższym okresie stosowania niekoniecznie przyniesie efekty. Nie ma problemu, żeby ją co jakiś czas powtarzać, dążąc w ten sposób do osiągnięcia wymarzonej wagi. Ale jeśli ktoś się nastawia na regularne odchudzanie, to powinien raczej pomyśleć o wizycie u dietetyka i ułożeniu długofalowego planu.

Dlaczego dieta tygodniowa jest skuteczna

dieta tygodniowaTo, co jest najważniejsze przy każdej diecie, to konsekwencja. Nawet najlepiej skomponowane posiłki nic nie dadzą, jeśli pomiędzy nimi będzie się podjadać niezdrowe przekąski. Dodatkowo u wielu osób zbyt rygorystyczne podejście do jedzenia może bardzo dokuczać, i to jest jedną z częstszych przyczyn rezygnacji z odchudzania. W przypadku diety tygodniowej problem ten praktycznie nie istnieje, bowiem została ona przygotowana w taki sposób, żeby powodować jak najmniej negatywnych odczuć. Co ważne, jest ona także bardzo zdrowa, gdyż jedząc zgodnie z wytycznymi niejednokrotnie dostarcza się organizmowi więcej zbilansowanych składników odżywczych, niż przed zaczęciem diety. A to jak się okazuje, daje nie tylko wymierne korzyści zdrowotne, ale tez często staje się impulsem do  zmiany nawyków żywieniowych na dłużej. Typowa dieta siedmiodniowa opiera się na dwóch założeniach. Pierwszym z nich jest regularność i systematyczność, ścisłe trzymanie się planu jest bardzo ważne do osiągnięcia sukcesu. Druga sprawa, to zastąpienie ciężkich, sycących posiłków ich niskokalorycznymi odpowiednikami. Przy tej diecie można jest naprawdę dużo, ale na przykład zwykły chleb należy zamienić ciemnoziarnistym, śmietanę jogurtem naturalnym, a wieprzowinę chudym kurczakiem.

Jak dieta tygodniowa wpływa na zdrowie.

To, co wyróżnia dietę tygodniową pośród innych, jest podejście do składników pożywienia. Tak naprawdę jedynie z nielicznych należy całkiem zrezygnować, zdecydowaną ich większość można jednak zamienić mniej kalorycznymi odpowiednikami. Dotyczy to wspomnianych już przetworów mlecznych, kupienie mleka chudego zamiast pełnotłustego to już kilka kalorii mniej w posiłku. Na siedem dni można pomyśleć o rezygnacji z mięs, a zastąpić je owocami morza i rybami. Nie tylko będzie bardzo znacznie i oryginalnie, ale też zdrowo dla serca, które na pewno ucieszy się z takiego prezentu. Jeśli ktoś bez mięsa nie wyobraża sobie obiadu, to kurczak czy indyk też mogą być, jednak tłusta wieprzowina, indyk czy kaczka już raczej nie. Kolejną korzyścią dla zdrowia jest mnóstwo witamin i składników mineralnych, jakie się dostarczy pod postacią warzyw i owoców. Te można jeść praktycznie nieograniczenie, najlepiej w formie surowych sałatek czy surówek. U wielu osób podczas normalnego odżywiania pojawiają się niedobory wody, gdyż za mało one piją. Przy tygodniówce należy wypijać co najmniej 1.5 litra wody dziennie, nie tylko pomoże to nawodnić organizm, ale często stanie się nawykiem.

Jadłospis w diecie tygodniowej

O ogólnych zasadach diety tygodniowej łatwo się mówi, ale jak dojdzie do wyboru konkretnych produktów spożywczych, to pojawia się problem. Dlatego też dobrym pomyłem jest skorzystanie z rozpisek przygotowanych przez doświadczonych dietetyków, które będą uwzględniać całokształt żywienia. Komponując samodzielnie taką dietę bardzo łatwo zapomnieć o jakiś ważnych składnikach, dieta przygotowana przez specjalistę na pewno będzie je wszystkie zawierała. Zapewne będzie trzeba zrobić trochę nowych zakupów, szczególnie jeśli do tej pory w kuchni królowały cięższe produkty. Część z nich wykorzysta się w całości przez tydzień, inne zostaną, ale to dobrze, bo można je będzie z powodzeniem wykorzystać już po skończeniu odchudzania. Konieczna jest także motywacja – bez niej nawet najskuteczniejsza dieta nic nie da, ale jeśli się ktoś zabiera za siedmiodniówkę, to tej akurat nie powinno mu zabraknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here