komórki macierzyste

Dowodów na niezwykłe możliwości ludzkiego organizmu jest wiele. Jednym z nich są komórki macierzyste – podstawowe komórki budulcowe człowieka, których spektrum terapeutycznego zastosowania stale wzrasta. Gdzie się znajdują i jak można je wykorzystać? Wyjaśniamy, czym są komórki macierzyste oraz podajemy, jakie choroby i schorzenia mogą być leczone za ich pomocą.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste należą do grupy pierwotnych komórek organizmu człowieka, bez których nie byłoby możliwe jego powstanie i funkcjonowanie. Z racji faktu, że są one niewyspecjalizowane, zdolne do samoodnawiania i różnicowania, stanowią tzw. naturalną rezerwę ciała, która wykorzystywana jest do uzupełnienia brakujących zasobów specjalistycznych komórek. Umiejętność przekształcania się komórek macierzystych w inne rodzaje, z jednoczesnym zachowaniem identycznej kopii „komórki-matki”, przekłada się na ich szerokie możliwości terapeutyczne, na czele z ratowaniem życia ludzkiego. Źródeł komórek macierzystych jest w organizmie wiele. Pozyskać można je można np. z krwi lub sznura pępowinowego, krwi obwodowej, szpiku kostnego, tkanki tłuszczowej czy fibryny bogatopłytkowej.

Rodzaje komórek macierzystych

Nie każda komórka macierzysta może podczas podziału wytworzyć dowolną komórkę potomną. Największy potencjał znajduje się w grupach komórek zarodkowych, tj. o charakterze totipotencjalnym i pluripotencjalnym. Pierwsze mogą wytwarzać komórki potomne wszystkich rodzajów tkanek, drugie różnicują się do każdego typu komórek z wyłączeniem tych pierwszych. Mniejszy potencjał różnicowania posiadają somatyczne komórki macierzyste, tj. pochodzące z organizmu dorosłego człowieka. Multipotencjalne mogą wytworzyć komórki potomne w obrębie jednego listka zarodkowego, z kolei unipotencjalne – tylko w komórki określonej tkanki lub narządu.

Komórki macierzyste – zastosowanie

Na chwilę obecną komórki macierzyste wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu krwionośnego i odpornościowego, przy rozległych poparzeniach skóry oraz w leczeniu uszkodzeń rogówki. Sięga się po nie także w terapii schorzeń narządu ruchu, cukrzycy czy niewydolności serca. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są nieocenione w leczeniu nowotworów układu krwionośnego u dzieci i chorób genetycznych, z kolei te pochodzące z tłuszczu znajdują swoje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. O tym, jakie zabiegi możesz wykonać z ich użyciem, dowiesz się ze strony: https://www.kliniki.pl/zabiegi-z-uzyciem-komorek-macierzystych/. Aby zabieg był bezpieczny i przyniósł jak najlepsze efekty, kluczowym jest wybór dobrej kliniki i doświadczonego specjalisty. O tym, jak to uczynić przeczytasz natomiast na: http://www.zdronet.pl/o-czym-pamietac,-wybierajac-klinike-medycyny-estetycznej,2468,news.html.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here