Fibromialgia

Jedną z bardziej tajemniczych chorób, których podłoże do tej pory nie jest znane, jest fibromialgia. Być może wiele osób nawet nie miało okazji do tej pory słyszeć o niej, a tym bardziej nie wiedzą one, jakie objawy powoduje. Przewlekłe bóle mięśni i kości bez wyraźnego powodu, uporczywe zmęczenie czy długotrwała bezsenność to właśnie główne przyczyny tego schorzenia. Często takie dolegliwości zwala się na inne choroby i stosuje nieskuteczne kuracje, a tymczasem źródłem tego wszystkiego może być właśnie fibromialgia.

Co to jest fibromialgia

Fibromialgia dopiero od niedawna została uznana za jednostkę chorobową, a wielu lekarzy w dalszym ciągu jej nie chce zaakceptować. Wynika to też z tego, że jej objawy są mało charakterystyczne, często przypominają inne schorzenia, co znacznie utrudnia jednoznaczną diagnostykę. Często pacjenci odbywają długie wędrówki po różnych specjalistach, leczą się na wiele innych chorób dających podobne symptomy, co w efekcie utrudnia rozpoznanie i podjęcie właściwej kuracji. Generalnie fibromialgia charakteryzuje się uporczywym, przewlekłym bólem mięśni i stawów, a także pojawianiem się miejsc o nadmiernej wrażliwości na dotyk i ucisk. Oprócz bólu występują inne dolegliwości, na przykład zmęczenie czy zaburzenia snu, które przez swoją uciążliwość mogą znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Fibromialgię wiąże się z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, mimo że do końca nie wyjaśniono mechanizmu tego zjawiska. Podejrzewa się, że pojawia się nadmierna pobudliwość struktur, które są odpowiedzialne za przewodzenie bólu w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów jest zmniejszony poziom serotoniny, czyli substancji, która także bierze udział w odczuwaniu dolegliwości bólowych.

Przyczyny fibromialgii

FibromialgiaWspółczesna medycyna nie potrafi jeszcze jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, co jest powodem występowania fibromialgii. Występuje ona u kilku procent naszego społeczeństwa, zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej w wieku 30-50 lat. Lekarze podejrzewają, że za powstawanie objawów jest odpowiedzialnych kilka czynników, które wzajemnie mogą dodatkowo na siebie wpływać. Przede wszystkim wymienia się kwestie psychiczne, czyli silny uraz psychiczny, przewlekły stres czy niskie poczucie wartości. Z dużym prawdopodobieństwem będą to też zakażenia i inne choroby. Borelioza czy wirusowe zapalenia HIV, HCV, HBV niejednokrotnie pojawiają się przed tym, jak pojawią się objawy fibromialgii. Choroba ta pojawia się też często u osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowy układowy. Przy tych schorzeniach objawy fibromialgii mogą być mylone z objawami choroby podstawowej, dlatego też bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie. Na pewno należy też zwrócić uwagę na podłoże genetyczne. Według badań rysyko wystąpienia choroby jest ośmiokrotnie większe w przypadku krewnych pierwszego stopnia, podejrzewane są tu geny odpowiedzialne za działanie serotoniny.

Objawy fibromialgii

Fibromialgia objawia się w wieloraki sposób, ale przede wszystkim jest to przewlekły, trwający niejednokrotnie kilka miesięcy ból całego ciała. Początkowo może się on ograniczać wyłącznie do jednego obszaru, wraz z upływem czasu jego zasięg się zwiększa na pozostałe części. Silnie odczuwalne są też bóle dużych stawów, takich jak kolana, barki i biodra, oraz kręgosłupa. Dolegliwości nasilają się rano oraz przy czynnościach wymagających dużej jednostajności. Chorzy czują między innymi kłucie czy szarpanie w mięśniach, często pojawia się także sztywność ciała i obrzęki na stawach. Bardzo dokuczliwe jest uczucie chronicznego zmęczenia i wyczerpania, któremu towarzyszą problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. U wielu chorych pojawiają się zaburzenia snu, a także niepokoje, lęki, migreny i depresje. Z dolegliwości fizycznych można wymienić między innymi pojawiające się bez przyczyny bóle brzucha, zmienny rytm wypróżnień, uczucie parcia na stolec oraz nadwrażliwość pęcherza moczowego. Kilka występujących jednocześnie takich objawów potrafi bardzo skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie, powodując wycofanie się z życia zawodowego i towarzyskiego.

Jak można leczyć fibromialgię

Mimo że lekarze jeszcze niewiele wiedzą na temat fibromialgii, to nie znaczy że należy unikać kontaktu z nimi. Wręcz przeciwnie, należy skorzystać z ich pomocy, gdyż leczenie może znacząco poprawić komfort życia. Współczesna medycyna nie zna jednego lekarstwa na to schorzenie. Wiele środków może jednak pomóc w zwalczeniu objawów, przy odpowiednim stosowaniu. Dlatego też chorzy często otrzymują leki antydepresyjne, środki przeciwzapalne i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Poza farmakologią ważne są także zmiany związane z codziennym życiem. Jeśli będzie taka możliwość, to należy wyeliminować lub ograniczyć monotonne zajęcia. Niezwykle istotne jest pozbycie się stresu, relaks i odprężenie są niezwykle istotne dla ograniczenia niepożądanych objawów. I nie można zapominać o ruchu, mimo że niejednokrotnie będzie to stanowiło duże wyzwanie. Zwłaszcza na początku każdy wysiłek będzie stanowił problem, ale z czasem okaże się, że bardzo on pomaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here