Według pewnych danych u każdej osoby występuje statystycznie około dwudziestu znamion na ciele. Jeśli pieprzyki są ładne i kształtne oraz nie przeszkadzają nam w codziennych sytuacjach, to zazwyczaj nie stanowią problemu. Często jednak zdarza się, że wyglądają nieestetycznie albo nawet mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście, obecnie istnieje możliwość trwałego i bezbolesnego usunięcia tych znamion. Na czym polega taki zabieg?
Jak wygląda usuwanie pieprzyków?
W celu usunięcia niechcianych znamion stosuje się zazwyczaj dwie metody- laseroterapię oraz wycinanie chirurgiczne. Zabieg laserowy jest przeznaczony dla osób, których zmiany skórne są raczej łagodne i niewielkie. Może być przeprowadzony na pacjentach w każdym wieku. Na obszar poddawany zabiegowi nakładany jest krem znieczulający, a w trakcie pracy lasera skóra jest dodatkowo schładzana miejscowo. Na skutek oddziaływania wiązki światła dochodzi do powierzchniowego odparowania znamienia.
Całość trwa zazwyczaj zaledwie parę minut. W miejscu pieprzyka pojawia się mały strupek, który goi się w przeciągu maksymalnie kilkunastu dni. Bez wątpienia zaletą zabiegu jest jego precyzja- laser działa na znamię, ale okoliczne tkanki pozostają nienaruszone. W wypadku większych znamion usuwanie odbywa się stopniowo, w ciągu kilku sesji zabiegowych. Wtedy odstęp między kolejnymi wizytami wynosi zazwyczaj od czterech do ośmiu tygodni.
Usuwanie pieprzyków za pomocą laseroterapii jest zupełnie bezpieczne i nie należy się go obawiać. Odbywa się bezkontaktowo, co likwiduje ryzyko infekcji. Co więcej, jest całkowicie bezbolesne, nie dochodzi do krwawienia, a obszar poddany zabiegowi szybko się goi i otrzymujemy pożądany efekt wizualny.
Innym sposobem na usuwanie pieprzyków jest wycięcie chirurgiczne. To nieco bardziej inwazyjna metoda, stosowana najczęściej wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że znamię może zagrażać zdrowiu pacjenta lub że jest złośliwe. W tym wypadku również stosowane jest znieczulenie miejscowe. Należy zwrócić uwagę na to, by wybrać dobrego specjalistę, który ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Chirurg wycina pieprzyk oraz sporo okolicznej, zdrowej tkanki skóry. Taki margines musi być zachowany, by mieć pewność, że zmiana została usunięta w całości. Po zaszyciu powstałej ranki zakładane są szwy, które mogą zostać ściągnięte po upływie określonego czasu. Wyciętą tkankę skórną poddaje się badaniom histopatologicznym, aby wykluczyć ryzyko choroby nowotworowej.
Usuwanie znamion- co warto wiedzieć?
Decydując się na likwidację znamienia, warto wybrać dobrego specjalistę. Niezależnie od tego, czy udajemy się do chirurga, czy do lekarza medycyny estetycznej chcemy mieć pewność, że zabieg będzie przeprowadzony prawidłowo. Po usunięciu znamienia należy stosować się do wszystkich wytycznych lekarza, aby proces gojenia przebiegał bezproblemowo. Warto również smarować rankę specjalną maścią lub kremem, dzięki czemu jeszcze szybciej się zagoi. Wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się uzyskanym efektem.