Parodontoza, a właściwie zapalenie przyzębia, dotyka ogromną ilość społeczeństwa. Mimo tego, że głównie bywa kojarzona z podeszłym wiekiem Pacjenta, niestety z tym problemem boryka się również wiele osób już po 23 roku życia. Nie jest to jednak wyrok tak straszny, jak go malują! Zobacz, jak przywrócić zdrowie jamy ustnej w 5 krokach.
- Rozpoznaj niepokojące objawy.
Mimo tego, że początkowe objawy parodontozy nie zawsze wskazują na coś niepokojącego, można je rozpoznać i, w razie ich nasilania, udać się po poradę do specjalisty. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła są zaczerwienione, delikatnie krwawią podczas mycia zębów, masz nieświeży oddech i kamień nazębny to znak, że warto zwrócić większą uwagę na zdrowie przyzębia.
Niestety, większość Pacjentów zwraca uwagę na problem ze zdrowiem jamy ustnej dopiero wtedy, kiedy pojawia się kolejne stadium parodontozy, jakim jest rozchwianie zębów. Często towarzyszy temu odsłonięcie korzeni, które spowodowane jest postępującym zanikiem kości i dziąsła.
Parodontoza zatem to problem, na który warto zwrócić uwagę jak najszybciej. Dzięki temu uniknąć można dalszych uciążliwych objawów choroby i niekoniecznie przyjemnych dla Pacjenta metod leczenia.
- Pamiętaj o przyczynach.
Warto mieć świadomość, co tak naprawdę powoduje narastanie parodontozy, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Zapalenie przyzębia powodowane jest przede wszystkim zasiedleniem jamy ustnej przez bakterie, które znajdują swoje miejsce na powierzchni korzeni zębowych. Niechciane mikroorganizmy rozwijają się pod dziąsłem coraz bardziej, w związku z czym nasilają się wszelkie objawy związane ze stanem zapalnym. Właśnie przez to powstają towarzyszące parodontozie kieszonki dziąsłowe, które znajdują się między dziąsłem a korzeniem. Bakterie zasiedlające tę część jamy ustnej przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego i poddziąsłowego. Tego rodzaju kamień nazębny możliwy jest do usunięcia tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Jeśli tego natomiast nie robimy, narastający wraz z rozwojem parodontozy stan zapalny może doprowadzić do niszczenia tkanek dziąsłowych oraz utraty zębów.
- Odwiedź stomatologa.
Kiedy już zauważysz którąś z początkowych objawów parodontozy, zapytaj stomatologa o proponowane metody postępowania. Kiedy parodontoza nie jest jeszcze zupełnie rozwinięta, być może Twój dentysta doradzi Ci, w jaki sposób uniknąć jej dalszego rozwoju. Istnieją profilaktyczne metody dbania o higienę jamy ustnej, które pomogą w zatrzymaniu choroby.
- Dowiedz się więcej o metodach leczenia.
Przy umiarkowanie rozwiniętej parodontozie, higienistka stomatologiczna może wykonać zabieg dokładnego oczyszczania jamy ustnej z zasiedlających ją szkodliwych bakterii. Nowoczesna stomatologia ma sprawdzone sposoby na leczenie parodontozy w dalszym stopniu rozwoju choroby. W Klinice borczyk.pl do leczenia parodontozy wykorzystuje się specjalny laser Erb:YAG oraz urządzenie Vector. Obie metody są nieinwazyjne i skuteczne, gdyż wszelkie zalegające złogi bakterii zostają raz na zawsze usunięte z jamy ustnej Pacjenta. W przeciwieństwie do przestarzałych metod, zabiegi te nie wymagają nacinania dziąsła i zakładania szwów, czego niestety nie dało się uniknąć w przypadku tradycyjnego leczenia kiretażem.
- Rozchwiane zęby i zanik kości? To nie koniec świata!
Kiedy parodontoza osiąga już ostatnie stadium, metody leczenia muszą być bardziej radykalne. Rozchwiane zęby nie muszą jednak być skazane na wypadnięcie. Można je ustabilizować przy użyciu specjalnych szyn, które łączą ze sobą zęby. Aby zatrzymać zanik kości, wykonywany jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu wprowadzenie pod dziąsła specjalnych preparatów, które inicjują odbudowę utraconych już kości.
Wielu Pacjentów traktuje parodontozę jako wyrok, który wiąże się z utratą zębów i dalszymi tego konsekwencjami, czyli utratą zębów i ekspansją w jamie ustnej szkodliwych bakterii. Czasami jednak wystarczy odpowiednio szybkie działanie i poddanie się leczeniu przez doświadczonych specjalistów. Parodontozę można leczyć w każdym stadium rozwoju – od objawów początkowych, takich jak krwawienie dziąseł i powstawanie kamienia, po najcięższe przypadki Pacjentów, którzy zmagają się już z zanikiem kości.