Pachnieć czy nie pachnieć. Oto jest pytanie

Każdy z nas ma swój wyjątkowy, indywidualny zapach. Jednak lubimy używać drogich zapachów perfum, aby pachnieć w określony, lubiany przez nas sposób. Myślałeś kiedyś, jaką historię mają perfumy i jak właściwie powstały? Zdradzimy krótko ich genezę.

Historia perfum – po co i od kiedy się je stosuje

Perfumy miały swój początek już w Starożytności. Słowo pochodzi od łacińskiego „per fumum”, czyli „przez dym”. W ten sposób unoszący się, pachnący dym przekazywał cześć bogom. Naturalne substancje zapachowe były znane już w dawnych czasach, jednak były przeznaczone tylko dla tych bogatszych członków społeczeństwa. Przykładowo ambra była wyceniana podobnie jak niewolnicy czy złoto. Każdy pamięta historię ze święta Trzech Króli, kiedy to królowie ofiarowali mirrę i kadzidło. Przyjęto, że po raz pierwszy zapachy używano na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Egipcie.

Rozwijający się w Grecji kult ciała sprawił, że również i tam zaczęto skupiać się na perfumach i higienie. Renesans propagował używanie perfum do zatajania złych zapachów intensywnymi perfumami, zatem piżmem i jaśminem. W późniejszych czasach, kiedy kąpiele ponownie wróciły do łask, Francja zyskiwała miano perfumeryjnej stolicy Europy. To był moment, w którym zaczęto tworzenie pojemników, czyli flakonów z zapachami. Dalszy rozwój przyczyniał się do technologicznego ulepszania wytwarzania perfum, zwiększył ich dostępność czym też zmniejszył ich cenę. Perfumy XXI wieku to atrybut elegancji i wytworności. Zwiększa atrakcyjność, a także podwyższa pozycję społeczną – drogie marki tworzą integrację ubrań i zapachów.

Perfumy damskie i męskie – skąd taki podział?

Nasza drogeria internetowa oferuje podział na perfumy dla kobiet i mężczyzn, ale nie było tak od zawsze. W latach 20. XX wieku powoli zaczęto zauważać potrzebę zmiany uniwersalnych perfum na wyspecjalizowane dla każdej z płci. Zauważono właśnie wtedy, że właściwe perfumy mogą zwiększyć nasze szanse w podbojach miłosnych. Siła zapachu zaczęła mieć od tamtego czasu duże znaczenie i skierowano się ku podziałowi. Jest on zatem związany z aspektem kulturowym i społecznie przyjętą normą.

Zapachy unisex – powrót do uniwersalności?

Słowo unisex jeszcze niedawno miało raczej negatywny wydźwięk. Jednak czasy szybko się zmieniają i zapachy unisex ponownie zyskują popularność. Świadomość i otwartość ludzkości rośnie, jesteśmy bardziej tolerancyjni i zaciera się granica płci. Mocniejsze perfumy męskie i słodsze, delikatniejsze damskie łączą się w neutralne zapachy unisex. Normy społeczne przechodzą przemianę a stereotypowe podziały przestają mieć tak duże znaczenie. Nasza drogeria internetowa również ma w swoim asortymencie zapachy unisex! Wyraź swoją opinię w drogerii internetowej Zapachy Marzeń.

Zapachy marzeń na każdą okazję i porę dnia

Naturalnym zwyczajem jest, że innych perfum używamy na co dzień, a innych na wieczór i specjalne okazje. Rano i w ciągu dnia wolimy świeże, owocowo- kwiatowe zapachy, które dodadzą nam energii, uśmiechu a ludzie będą nas pozytywnie odbierać. Na wieczorne wyjścia, imprezy, bankiety czy wystawne przyjęcia można pozwolić sobie na bardziej aromatyczne i intensywniejsze zapachy, do których zalicza się piżmo czy drzewo sandałowe. Jakie są Twoje ulubione dzienne i wieczorne perfumy? Zapraszamy do odwiedzenia drogerii internetowej Perfumy Marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here