Dziś każda osoba, której zależy na pielęgnacji ciała ma bardzo proste zadanie: kosmetyków wszak  sklepach nie brakuje, a drogerie pękają w szwach od nowych marek. Pomimo tego coraz więcej osób odchodzi od kosmetyków typowo drogeryjnych do kosmetyków naturalnych, o wiele droższych oraz trudniej dostępnych. Czy faktycznie różnice są aż tak znaczne, aby był to dobry wybór?

Oczywiście, każdy odpowiada za własne decyzje, wybierając BIO kosmetyki zamiast ich standardowych, chemicznych wersji. Jeszcze jakiś czas temu wiele mówiło się na temat różnic między tymi dwoma produktami, choć padło również sporo nieprawidłowych stwierdzeń, które do dziś pokutują w świadomości konsumentów. Sprawdźmy, gdzie leży prawda i jakie są różnice między BIO kosmetykami a ich drogeryjnymi wersjami.

Substancje w preparatach

W przypadku kosmetyków drogeryjnych mówimy o substancjach chemicznych albo takich, które były naturalne, jednakże zostały poddane działaniu np. wysokich temperatur. W takim przypadku większość z nich traci swoje cechy, dla których warto ich używać. Z kolei BIO kosmetyki wykonane są samych naturalnych substancji, które dodatkowo przetwarzane i łączone są w taki sposób, aby nie utracić ich zalet.

Kosmetyki a alergia

Wbrew pozorom kosmetyki naturalne mogą uczulać bardziej aniżeli te chemiczne, bo jest w nich większe stężenie substancji naturalnych będących źródeł alergii (np. olejków migdałowych czy cytrusów). Niemniej jednak składy są bardzo czytelne, co pozwala ominąć kosmetyki z niebezpiecznymi dla nas substancjami; w takim przypadku będą one delikatniejsze dla podrażnionej i wrażliwej skóry. Z kolei w kosmetykach drogeryjnych alergie często wywoływane są przez dodatki chemiczne, które podrażniają dodatkowo skórę.

Terminy przydatności i ceny

Tutaj zdecydowanie BIO kosmetyki przegrywają, jeśli chodzi o długość terminu przydatności do użycia (są one krótsze niż w kosmetykach drogeryjnych) oraz ceny (te są z klei wyższe za mniejsze gramatury opakowań). Z drugiej strony świadczy to o mniejszym udziale sztucznych konserwantów i bardziej naturalnym składzie.

Reakcje skóry… i środowiska

W przypadku BIO kosmetyków skóra reaguje zwykle korzystniej, bo wiele substancji ma właściwości zbliżone do substancji naturalnie wytwarzanych w ludzkim organizmie. Brak chemii w składzie sprzyja wyższej przyswajalności kosmetyków, a przy okazji pomaga chronić środowisko. Kosmetyki drogeryjne często produkuje się z substancji, które nie są korzystne dla otaczającej nas przyrody oraz mogą powodować podrażnienia naszej skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here