Kobiece zdrowie intymne

Wargi sromowe mają na celu ochronę układu rozrodczego kobiety. Mogą przybierać różne kształty. Wiele kobiet nie jest jednak zawsze zadowolonych z ich wyglądu. Co wtedy, gdy wargi sromowe są przerośnięte?

Kobieca anatomia okolic intymnych to dwie pary warg sromowych okalających wejście do pochwy. To wargi sromowe większe, a także wargi sromowe mniejsze. Mają one blokować dostęp drobnoustrojów oraz innych szkodliwych substancji. Każda kobieta ma nieco inaczej wyglądające wargi sromowe. Nie ma ich jednego wzorca. Częstym problemem jest jednak ich przerost – może on nie tylko powodować kompleksy, lecz też przyczyniać się do dyskomfortu.

Zbyt duże wargi sromowe – przyczyny

Najczęściej dochodzi do przerośnięcia warg sromowych mniejszych, które wystają wtedy spod warg sromowych większych. Taka budowa może być efektem wrodzonego wyglądu, lecz również może być to rezultat przebytej ciąży, infekcji intymnych, urazów.

Przerośnięciu warg sromowych może towarzyszyć również utrata ich jędrności. Tracą one wtedy swoją objętość, elastyczność, co również przekłada się na ich estetykę.

Jakie konsekwencje mają przerośnięte warg sromowe?

Przerośnięte wargi sromowe mogą być zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Wielu kobietom nie podobają się wargi duże, wystające. Warto jednak wskazać, że również ich przerośnięcie może być przyczyną dyskomfortu, na przykład podczas uprawiania sportów, seksu, a nawet siedzenia.

Dodatkowo deformacje warg sromowych mogą prowadzić do pojawiania się częstych infekcji – zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia. Można zapobiegać im przez odpowiednią pielęgnację – rekomendowane kosmetyki można znaleźć na stronie www.ekologicznadziewczyna.pl. Jednak może zdarzyć się, że nawet prawidłowa pielęgnacja nie zapewnia optymalnych efektów i infekcje nawracają właśnie ze względu na budowę okolic intymnych.

Ginekologia estetyczna – zabiegi plastyczne w okolicach intymnych

Z problemem przerośniętych warg sromowych można sobie dzisiaj poradzić. Kobiety, którym przeszkadza ten defekt, mogą zdecydować się na skorzystanie z zabiegu polegającego na ich zmniejszeniu. Tego typu procedurami zajmuje się stosunkowo nowa dziedzina łącząca ginekologię i chirurgię plastyczną, czyli ginekologia estetyczna.

Ginekologia estetyczna jest skoncentrowana na poprawie wyglądu okolic intymnych u kobiet, ale jednocześnie może pomóc im w poprawie codziennego komfortu. Podstawowym zabiegiem prowadzonym w tej dziedzinie jest labioplastyka, która skoncentrowana jest właśnie na wargach sromowych mniejszych i większych.

Z zabiegów ginekologii estetycznej można skorzystać w prywatnych gabinetach i klinikach medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej oraz w wybranych gabinetach ginekologicznych. Oferty można znaleźć w internecie.

Na czym polega labioplastyka?

Zabieg labioplastyki polega na wykorzystaniu metody chirurgicznej albo laserowej. W pierwszym przypadku lekarz wycina nadmiar tkanek z użyciem skalpela, natomiast w drugim z urządzenia laserowego, które pozwala na uzyskanie lepszych efektów – podczas używania lasera od razu dochodzi do koagulacji tkanek, co przekłada się na ich lepsze gojenie oraz krótszy czas rekonwalescencji.

Przed zabiegiem konieczne jest wzięcie udziału w konsultacji z lekarzem ginekologiem, a także wykonanie odpowiednich badań. Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu. Najczęściej nie wymaga długiego pobytu w klinice – tego samego dnia można powrócić do domu. Należy wtedy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarza oraz o systematycznym chodzeniu na kontrole.

Koszt wykonania zabiegu chirurgii plastycznej okolic intymnych rozpoczyna się od około 3 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here