Nazwę zawodu dentysta i stomatolog używamy zazwyczaj naprzemiennie, nie zastanawiając się nad tym czy i czym właściwie się różnią. Pozornie znaczenie jest takie samo – boli nas ząb więc umawiamy się na wizytę do specjalisty w dziedzinie uzębienia. Na czym właściwie polega różnica i czy w ogóle jakaś jest? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Dentysta i stomatolog – jaka jest różnica?

Pierwszą zasadniczą różnice widać w nazwie i dokładnym znaczeniu obu terminów w języku łacińskim. Stomatologia w dokładnym rozumieniu jest połączeniem dwóch łacińskich słów: stoma – usta i logos – nauka.  Dentysta ma pozornie mniejszy zasięg a dosłowne znaczenie terminu to – dentis czyli ząb. Z takiego odczytania dwóch zawodów, można by wnioskować, że praca jako stomatolog obejmuje szersze spektrum możliwości a specjalista w tej dziedzinie zajmuje się całą jamą ustną, w drugim przypadku natomiast tylko zębami. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że zdecydowanie nie!

Zakres wykonywanych obowiązków i uprawnień w obu przypadkach w zasadzie nie różni się niczym – w obudwu przypadkach specjaliści zajmują się badaniem stanu zdrowia jamy ustnej i uzębienia, rozpoznawaniem chorób i zapobieganiem im, dobieraniem odpowiednich metod leczenia, rehabilitują, udzielają specjalistycznych porad lekarskich a także wydawaniem opinii i orzeczeń o stanie zdrowia pacjenta.

dentysta w gabinecie stomatologicznym

Różnica pomiędzy tymi dwoma terminami pojawia się nie tylko w nazwie ale co ciekawe w roku ukończenia studiów. Całe zamieszanie pojawiło się w 2002 roku, w momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Konieczność ujednolicenia przepisów sprawiła, że każdy student zdobywający uprawnienia do wykonywania zawodu, który ukończył studia po 2002 roku otrzymuje tytuł dentysty. Wielu specjalistów, mogło mieć co do tego pewne obiekcje, kwalifikacje, które zdobyli w odniesieniu do rozumianych dosłownie pojęć są przecież wyższe. W praktyce cała różnica polega jednak tylko na dacie ukończenia nauki.

Jakiej nazwy zawodu używać będąc w gabinecie?

Choć zakres wykonywanych przez specjalistów obowiązków zasadniczo nie różni się niczym, powiedzenie do stomatologa – Panie dentysto, może zostać źle odebrane przez specjalistę i potraktowane jako ujmujące. Może zdarzyć się również tak, że w gabinecie lub przychodni stomatologicznej pracują specjaliści z tytułem właśnie lekarza dentysty, jak np. w Krakowskiej przychodni Estetica Beauty Dent. Jak zatem zwracać się do specjalisty i na co zwrócić uwagę by go nie urazić?

  • tabliczka na drzwiach – przed wejściem do gabinetu zwróć uwagę co pisze na tabliczce zawieszonej na drzwiach, znajdziesz tam informacje z jakim specjalistom masz do czynienia.
  • to w jaki sposób zwracają się do niego inni – już przy rejestracji możesz zwrócić uwagę, na to jak zwraca się pielęgniarka mówiąc o lekarzu.
  • tytuł używany w wizytówkach internetowych – jak pewnie wiesz, w internecie możesz znaleźć wszystko. Wpisując w wyszukiwarkę imię i nazwisko specjalisty a także miasto, w którym przyjmuje możesz sprawdzić jakim terminem się posługuje.

wizyta w gabinecie dentystycznym

Czy stomatolog i dentysta posiadają takie same uprawnienia

Jak zostało wspomniane wcześniej, w obu przypadkach specjaliści zajmują się wykonywaniem tych samych czynności związanych z świadczonym zawodem nie ma więc różnicy w możliwościach zdobywanych specjalizacji. Po zakończonych studiach lekarz zaczyna pełnoprawną pracę w zawodzie. W tym momencie specjalista może zająć się kształceniem w zakresie konkretnej specjalizacji – endodoncja, pedodoncja, protetyka itd. Systematycznie pogłębiana wiedza w efekcie skutkuje faktem iż lekarz staje się prawdziwym specem w swojej dziedzinie. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w dodatkowych kursach i szkoleniach. Podsumowując, w obydwu przypadkach specjaliści wykonujący swój zawód posiadają te same uprawnienia nie tylko względem świadczonego zawodu ale również możliwości rozwoju. Pole manewru jest dość szerokie a dentysta może wybierać spośród następujących specjalizacji:

  • leczenie kanałowe – stomatologia zachowawcza z endodoncją – najbardziej popularny i powszechny dział. Lekarz posiadający taką specjalizację zajmuje się usuwaniem wszelkich zmian chorobowych zęba oraz dziąseł.
  • chirurgia szczękowo twarzowa – dział zajmujący się usuwaniem zmian chorobowych, leczeniem chorób, usuwaniem zębów, których stan jest bardziej inwazyjny i może powodować komplikacje. Wykonuje zabiegi lub operacje chirurgiczne. Zajmuje się leczeniem twarzy, jamy ustnej oraz układu kostnego szczęki.
  • chirurgia stomatologiczna – zajmuje się diagnozą i leczeniem chirurgicznym schorzeń w obrębie jamy ustnej.
  • protetyka – ma na celu usuwanie lub uzupełnianie uszczerbku w uzębieniu.
  • periodontologia – zajmuje się leczeniem chorób przyzębia – tkanek twardych i miękkich, błony śluzowej jamy ustnej.
  • pedodoncja – dziedzina zajmująca się leczeniem chorób uzębienia u dzieci.

Podsumowując, zawód stomatolog i dentysta nie różnią się zasadniczo niczym poza nazwą i rokiem ukończenia studiów. Obaj specjaliści posiadają takie same uprawnienia, co do świadczonych przez siebie usług lekarskich oraz możliwości zdobywania specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here