Depresja dotyka coraz szerszych kręgów naszego społeczeństwa. Jest bez wątpienia chorobą cywilizacyjną, wiążącą się częściowo z prowadzonym przez nas trybem życia. Być może i ty doświadczasz pewnych objawów, które skłaniają cię do zastanowienia się, czy nie należysz do osób cierpiących na tę chorobę. Jeśli tak, spróbujemy ci podpowiedzieć, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Depresja – choroba XXI wieku
Nie można powiedzieć, że depresja wcześniej nie występowała, jednak obecnie jest z całą pewnością częściej diagnozowana. Wynika to z wielu czynników, a jednym z nich jest bez wątpienia rozwój medycyny i psychologii. Coraz więcej osób jest świadomych tego, że depresja to poważna choroba, która może dotknąć dosłownie każdego: osób młodych, starszych, a nawet dzieci. Dotyczy tak kobiet, jak i mężczyzn, choć znacznie rzadziej jest diagnozowana wśród panów, którzy problemy natury emocjonalnej starają się zazwyczaj rozwiązywać inaczej niż za pomocą wizyty u psychiatry czy psychologa.
Jednak nie tylko świadomość lekarzy, terapeutów i całego społeczeństwa przyczynia się do częstszego diagnozowania depresji. Również prowadzony przez nas obecnie tryb życia, który wymaga dużych pokładów energii, efektywności czy wręcz zmusza do przysłowiowego “wyścigu szczurów” sprawia, że czujemy się przeciążeni emocjonalnie i wypaleni. To z kolei może stać się jedną z przyczyn depresji, obejmującej coraz większe grupy ludzi.
Indywidualny obraz depresji
Depresja nie jest chorobą łatwą do określenia i jednoznaczną, gdyż cechuje się swoistym zespołem cech, z których muszą wystąpić przynajmniej niektóre, aby możliwa była ocena, że choroba występuje. Wśród najczęściej spotykanych symptomów, które są podstawa diagnostyki, obserwujemy: przewlekły obniżony nastrój i smutek, brak odczuwania przyjemności i zainteresowania aktywnościami, które dawniej wywoływały radość, a także niechęć do aktywności oraz wyraźne jej obniżenie.
Jednak nie tylko te objawy mogą świadczyć o depresji. Często towarzyszą im również obniżenie poczucia własnej wartości, podwyższony poziom lęku, brak inicjatywy do działania czy podejmowania decyzji. Osoby cierpiące na depresję obserwują u siebie wysoką męczliwość, a także postrzeganie własnego życia i przyszłości w czarnych barwach lub jako czegoś bezsensownego. W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze.
Oprócz symptomów emocjonalnych i psychicznych obserwowane są także objawy ze strony ciała, do których często można zaliczyć występowanie różnego rodzaju bólu, osłabienia, złego samopoczucia fizycznego, duszności czy drżenia kończyn.
Test pomocny we wstępnej ocenie
Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy i zastanawiasz się, czy cierpisz na depresję, najpewniej chciałbyś to sprawdzić bardziej jednoznacznie. W takim przypadku proponujemy ci bezpłatny test na depresję online, który pomoże ci potwierdzić lub wykluczyć twoje podejrzenia. Niezależnie jednak od jego wyniku powinieneś skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą, w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnozy.