Zdrowe i piękne włosy to marzenie każdej kobiety. Zdarza się jednak, że zamiast blasku i siły zauważymy matowienie, utratę elastyczności i wypadanie. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i jakie funkcje biotyna pełni w organizmie?
Co wpływa na kondycję włosów?
Kondycja włosów jest wynikiem interakcji kilku czynników. Głównymi czynnikami wpływającymi na kondycję włosów są: dieta, styl życia, genetyka oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
Dieta ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Włosy potrzebują odpowiedniej ilości białka, witamin i minerałów, aby rosnąć zdrowo i mocno. Niedobory tych składników mogą prowadzić do wypadania włosów, łamliwości i suchości.
Styl życia również ma wpływ na kondycję włosów. Nadmierne palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak snu, stres oraz nieodpowiednia ekspozycja na słońce mogą prowadzić do uszkodzenia włosów.
Genetyka odgrywa ważną rolę w kondycji włosów. Niektórzy ludzie po prostu mają bardziej podatne na uszkodzenia włosy, inni mogą mieć skłonności do łysienia lub przedwczesnego siwienia.
Jak działa biotyna na włosy?
Biotyna, znana również jako witamina H, jest ważnym składnikiem dla zdrowia włosów. Biotyna pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu keratyny, białka, które tworzy włosy i paznokcie. Biotyna wspomaga również wzrost włosów, poprawiając ich kondycję i zwiększając ich grubość, a do tego bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych.
Biotyna bierze udział w powstawaniu keratyny, która jest podstawowym budulcem paznokci i włosów. Stosowanie biotyny poprawia odżywienie włosa, co z kolei przyczynia się do zwiększenia jego spójności na całej długości. Ponadto, istnieją dowody wskazujące na to, że biotyna znacząco przyspiesza wzrost włosów.
Biotyna na włosy jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, trawienia oraz utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dlatego też, jej niedobór może prowadzić do problemów z włosami, skórą i paznokciami, a także do innych problemów zdrowotnych takich, jak np. stany zapalne skóry.
Biotynę można dostać z pożywienia, takiego jak jajka, drożdże, orzechy, ciemnozielone warzywa, jak i z suplementów diety.
Niedobór biotyny – konsekwencje
Niedobór biotyny w organizmie nie zdarza się zbyt często, jednak powoduje przykre konsekwencje. Przede wszystkim, gdy biotyny w organizmie jest zbyt mało, włosy stają się słabe, matowe, łamliwe, a do tego zaczynają wypadać. Cierpią także paznokcie, która zaczynają się rozdwajać. Skóra staje się sucha, łuszczy się, może pojawić się łupież. W leczeniu niedoboru biotyny zaleca się tabletki na włosy i paznokcie Kerabione. Jest to suplement diety bogaty nie tylko w biotynę, ale też w wiele innych składników cennych dla zdrowia i redukujących przyczyny wypadania włosów. Warto wiedzieć, że przyjmowanie biotyny bez wyraźnego wskazania nie jest dobrym pomysłem i z pewnością nie będzie skuteczne. Zawsze warto więc najpierw zastanowić się, dlaczego włosy wypadają i czy naprawdę powodem tego jest niedobór biotyny, czy może istnieje zupełnie inna przyczyna. Objawy niedoboru biotyny to przede wszystkim wypadanie włosów, złuszczanie się naskórka czy pogorszenie kolorytu skóry.
Nadmiar biotyny – czy jest niebezpieczny?
Biotyna na wypadanie włosów da pożądane skutki tylko wtedy, gdy w organizmie wystąpi rzeczywisty jej deficyt. Kiedy jednak deficyt nie występuje, przyjmowanie biotyny może powodować niepożądane skutki, takie, jak mdłości, biegunki, wymioty czy bóle brzucha. Ponadto, nadmiar biotyny w organizmie może znacząco zaburzyć wyniki badań laboratoryjnych, z szczególnie podstawowe parametry tarczycy. Ciekawostką jest fakt, że zbyt wysoki poziom biotyny może nawet zafałszować wynik testu ciążowego.