Wysypka

Rozmaite krostki, grudki i plamki pojawiające się na skórze dziecka mogą wywołać spory niepokój rodziców. Mogą być powodem zarówno niewinnego podrażnienia, jak również poważnej, wymagającej szybkiego leczenia choroby. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje wysypki, żeby z jednej strony nie wpadać w panikę z powodu każdej zmiany, ale jednocześnie żeby nie zlekceważyć objawów. Na pewno wiedza ta będzie też przydatna, żeby ulżyć choremu dziecku, ponieważ niektóre rodzaje wysypek są bardzo nieprzyjemne.

Co to jest wysypka

Pojęcie wysypki jest bardzo dobrze znane wszystkim rodzicom – nie ma chyba dziecka, które przynajmniej raz w życiu by jakiejś nie miało. Wysypką nazywa się wszelkie zmiany powstałe na skórze, w postaci bąbli, plam, krostek, pęcherzyków czy grudek. Stan ten może być skutkiem wielu różnych przyczyn. Często wysypkę powodują choroby zakaźne, głównie wirusowe, najpowszechniejsze z nich to ospa wietrzna oraz różyczka. Powodem zmian na skórze często jest także alergia, może się pojawić zarówno w wyniku podrażnienia alergenami różnych części ciała, jak również przy uczuleniach związanych z pokarmami. W przypadku małych dzieci pojawienie się krostek i plam może też być rezultatem podrażnienia. Poza zmianami na skórze wysypki często dają szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie czy nawet ból, bardzo ważne jest jednak, żeby jej nie drapać, gdyż mogą po niej pozostać blizny. Wszelkie zmiany skórne u dzieci należy obserwować, jeśli nie ustąpią samoistnie, poszerzają się lub wystąpią inne niepokojące objawy, to należy się udać do lekarza.

Ospa wietrzna

WysypkaWysypka towarzysząca ospie jest bardzo charakterystyczna i trudno ją pomylić z innymi chorobami. Początkowo ma postać niesymetrycznych plamek, które po kilku godzinach zamieniają sie w wypełnione pęcherzyki z płynem. Te z kolei po kilku dniach zmieniają się w strupki i odpadają. Dolegliwościom skórnym towarzyszy silne swędzenie i gorączka. Leczenie jest głównie objawowe, przy wysokiej temperaturze podaje się środki przeciwgorączkowe, a skórę należy smarować preparatami przyspieszającymi wysychanie i łagodzącymi swędzenie.

Różyczka

Różyczka jest kolejną chorobą zakaźną, objawem której jest wysypka. W odróżnieniu od ospy nie tworzą się pęcherzyki, a wyłącznie bladoróżowe, dość luźno rozmieszczone plamki. Pojawiają się one na początku za uszami, a później na innych częściach ciała, a może im towarzyszyć niewielka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany skórne przy różyczce nie są uciążliwe i nie trzeba ich niczym smarować, same powinny po kilku dniach zniknąć. Jeśli tak się nie dzieje, to konieczna jest wizyta u lekarza.

Pokrzywka i wyprysk alergiczny

Wyprysk alergiczny i pokrzywka to odmiany wysypki spowodowane uczuleniem na jakiś pokarm lub zewnętrzne alergeny, na przykład kurz, roztocze, sierść zwierząt czy środki chemiczne. Często alergię mogą spowodować związki obecne w kosmetykach czy proszkach do prania. Ta postać wysypki może się pojawić na całym ciele, przybiera formę wyraźnych, dużych bąbli o gładkiej powierzchni. Leczenie przede wszystkim powinno się skupiać na łagodzeniu maściami świądu, dodatkowo można pod kontrolą lekarza podawać środki antyhistaminowe.

Atopowe zapalenie skóry

Do przewlekłych, długo trwających wysypek zalicza się zapalenie atopowe skóry, mające najczęściej podłoże alergiczne. Zmiany skórne przy tym schorzeniu mają postać grudek, a skóra dookoła nich jest zaczerwieniona. Na początku pojawiają się na policzkach, później twarzy, zgięciach rąk i kolan. Skóra mocno swędzi, dodatkowo często jest sucha i złuszczona. Leczenie polega na używaniu odpowiednich kosmetyków i nawilżanie skóry, w niektórych przypadkach może być konieczność wprowadzenia sterydów.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Stan zapalny powstały w wyniki oparzenia skóry u małych dzieci nazywa się pieluszkowym zapaleniem skóry, najczęściej powstaje przy zbyt długo nie zmienianych pieluchach. Objawami są zaczerwienienie, zmiany rumieniowe, a w cięższych przypadkach także krostki. Jeśli objawy nie są byt duże, to wystarczy natłuszczanie skóry kremami na odparzenie. Jeśli pojawi się ropa, wysoka temperatura lub zmiany się obszerne, to warto w takiej sytuacji zasięgnąć porady lekarskiej.

Rumień

Pojawia się nagle, często jest też zwany trzydniówką od czasu trwania tej choroby. Na plecach pojawia się wysypka, oprócz niej wysoka temperatura, sięgająca nawet 40’C. Gdy gorączka zaczyna spadać, na skórze pojawiają się wykwity. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdyż podobne objawy wykazują inne choroby. Leczenie przeważnie sprowadza się do zbijania temperatury i zapewnienia odpowiedniej ilości płynów.

Leczenie objawowe czy antybiotyki

Wielu rodziców przy każdej chorobie chciałoby podawać od razu antybiotyki, co jednak nie ma uzasadnienia medycznego. Wysypki spowodowane przez wirusy czy alergie leczy się przede wszystkim objawowo, skupiając się na zmniejszaniu dokuczliwych dolegliwości. Jeśli antybiotyk będzie potrzebny, to tylko wtedy, jeśli pojawią się jakieś powikłania. Niektóre choroby będą jednak wymagać takiej formy leczenia, na przykład szkarlatyna. O metodzie leczenia zawsze jednak powinien decydować lekarz, do którego przy poważniejszym stanie koniecznie należy się udać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here