Nici dentystyczne

W naszej świadomości powszechnie utarło się stwierdzenie, że szczotkowanie zębów 2 razy dziennie pozwoli na zachowanie czystości i odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jednak jak podają wszelkie statystyki, około 90% społeczeństwa ma cierpi na próchnicę zębów. Taki stan rzeczy jest spowodowany zarówno brakiem umiejętności odpowiedniego szczotkowania zębów, jak i unikaniem innych metod dbania o higienę jamy ustnej jak na przykład używania nici dentystycznych.

Czy warto używać nici dentystycznych podczas codziennej higieny jamy ustnej?

Nici dentystyczne powinny być komplementarnym akcesorium, którego powinniśmy używać podczas regularnego czyszczenia zębów. Przewaga nici dentystycznych nad zwykłą szczoteczką objawia się głównie w tym, że nici docierają do miejsc niedostepnych dla szczoteczek. Właśnie w tych niedostępnych dla szczoteczek przestrzeniach zbierają się bakterie, które powodują w błyskawicznym tempie nieestetyczny nalot. Brak reakcji na nawarstwiający się nalot w tym miejscu może prowadzić w dłuższym terminie do przebarwienia zębów, ubytków, a także dużego pokładu kamienia nazębnego. Regularne wykorzystywanie nici dentystycznych pozwoli na uniknięcie takich problemów.

Jak wybrać odpowiednie nici dentystyczne?

Nici dentystyczne występują w różnych wariantach grubości, smaku czy materiału, z których są zrobione. Grubość nici powinna być zawsze podyktowana naszą szerokością przerwy między zębami. Smak nici to kwestia absolutnie prywatna, z czego najpopularniejsze obecnie są miętowe nici dentystyczne. Cena nici dentystycznych wacha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. W drogeriach i sklepach możemy również spotkać specjalne nici dentystyczne, które zawierają w sobie środek wybielający, antybakteryjny lub fluor, który chroni zęby przed kamieniem oraz próchnicą. Nici dentystyczne nie są drogie, dlatego warto zainwestować kilka złotych więcej i postawić na taki produkt, który zawiera dodatkowe środki pozytywnie wpływające na stan naszej jamy ustnej.

W jaki sposób używać nici dentystycznych

Przed rozpoczęciem nitkowania swojej jamy ustnej, powinniśmy uciąć około 50 centymetrów nitki, a następnie zapleć dwa końce o nasze palce. Kolejnym krokiem jest włożenie nitki w dziurę między zębami, a następnie ułożyć ją w półkole. Z takim ułożeniem możemy rozpocząć czyszczenie, wykonując ruchy wymiatając. Po wykonaniu czyszczenia w jednej dziurce, przed włożeniem nitki do następnego otworu powinniśmy wybrać czysty fragment nici do kontynuacji czyszczenia. W taki sposób powinniśmy wykonać czyszczenie wszystkich przerw między zębami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here