Coraz częściej zachęca się rodziców do przyprowadzania swoich pociech na wizytę kontrolną pierwszych zębów, tak więc niemalże każdy z nas miał kiedyś okazję odbyć wizytę u dentysty. Nie mniej jednak na organizację pracy Narodowego Funduszu Zdrowia narzeka wiele osób, są to nie tylko przyjmowani pacjenci, lecz także lekarze i zarządcy służby zdrowia. Umawianie wizyty na NFZ kojarzy się głównie z odległymi terminami i długimi kolejkami, a co najgorsze przestarzałymi gabinetami oraz starymi metodami leczenia, często bolesnymi. Jednakże czy rzeczywiście polska publiczna opieka lekarska jest w aż tak złym stanie? Czy coś więcej ma nam do zaoferowania opieka prywatna, która powszechnie uznawana jest za lepszą? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz po przeczytaniu tego artykułu, a następnie będziesz mógł dokonać subiektywnej decyzji, jaką formę leczenia wybierasz, może to będzie prywatna przychodnia stomatologiczna, a może jednak placówka Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Wady i zalety przyjęć Narodowego Funduszu Zdrowia

Gdy wspominamy o NFZ, częściej z naszych ust wypowiadane są w jego stronę negatywne opinie niż te pozytywne. Trudna rejestracja, a następnie kolejki, które wydawać by się mogło nie mają końca, to jeden z powodów złych ocen. W skrajnych przypadkach na umówiony termin z lekarzem czeka się nawet kilka lat. Problem narasta wtedy, gdy musimy skontaktować się z lekarzem natychmiast, z powodu nagłych bólów, a nie mamy takiej możliwości. Jedną z przyczyn tych niedogodnień są strajki lekarzy. Kolejnym aspektem źle wpływającym na opinie NFZ jest fakt, iż placówki nie są nowelizowane tak samo, jak i sprzęt, a co gorsze metody leczenia chorych. 

Nie można jednak mówić tylko o minusach tego rodzaju przyjęć, ponieważ plusy też istnieją. Co ważne, gdy płacimy składki ubezpieczeniowe, które dla wszystkich obywateli są takie same bez względu na nasz wiek czy stan zdrowia, mamy możliwość pobierania usług lekarskich za darmo. Nie ma wtedy znaczenia, jak często ich potrzebujemy.

wizyta u dentysty

Dlaczego warto wybrać NFZ

Dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia z siedzibą w Warszawie z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego ustalone zostało, iż gdy pacjent zgłosi się do placówki, z którą ma podpisaną umowę o świadczeniach usług NFZ, z silnym bólem zęba, pomoc zostanie udzielona w tym samym dniu. Po godzinie 19 możemy szukać pomocy w placówkach, gdzie pełnione są dyżury stomatologicznej pomocy doraźnej. 

Jakie zęby możesz leczyć na NFZ

Darmowe leczenie obejmuje m.in. pozbywanie się próchnicy. Jednakże istnieją ograniczenia jakie zęby i w jaki sposób mogą zostać leczone. Plomby chemoutwardzalne mogą być stosowane tylko na przednich zębach, do których zaliczają się jedynki dwójki i trójki. Reszta zębów może być wypełniona tylko amalgamatem. Leczeniu kanałowemu mogą być poddane także tylko zęby od jedynki do trójki. Dalsze zęby możemy tylko albo wyrwać, albo udać się do kliniki pełnopłatnej. 

Gdzie szukać placówek NFZ

Placówki stomatologiczne NFZ znajdują się głównie w szpitalach lub przy ośrodkach zdrowia, a także różnego rodzaju przychodniach lekarskich. Przed wejściem zawsze widnieje tabliczka z oznaczeniem NFZ, dzięki czemu mamy pewność, że usługi będą przeprowadzane darmowo. 

Wady i zalety przychodni prywatnej

Prywatny gabinet stomatologiczny nieomylnie kojarzony jest z wygodnym fotelem, sprzętem najwyższej jakości, nowoczesnymi technikami pracy, sterylnymi warunkami oraz przyjemnym personelem.  W prywatnych gabinetach spokój odczuwają nie tylko dorośli, lecz także dzieci, które znajdują się w centrum uwagi, a po zakończonej wizycie dostają maskotki lub naklejki. 

Dentysta, który jest profesjonalistą zawsze się ceni, a jego usługi nie należą do najtańszych. Jednakże, gdy wybieramy specjalistę z doświadczeniem, po wielu latach nauki oraz nagradzanego za ukończenie wielu szkoleń, mamy pewność, że znaleźliśmy się w dobrych rękach i nie stanie nam się żadna krzywda. 

Ile kosztują prywatne usługi stomatologiczne

Ceny leczenia zębów zależą od bardzo wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce, gdzie zdecydujemy udać się na wizytę, innym działania, jakie będą podejmowane. Jednakże według przeprowadzonych statystyk ceny nie będą się różniły zbytnio ze względu na wielkość miasta, ponieważ tyle samo możemy zapłacić za leczenie zębów w Warszawie, jak i np w Krakowe. 

Ceny najczęściej zależne są od indywidualnego przypadku pacjenta oraz od metod, jakimi jest konieczność wykonywania leczenia. Cena również jest wyższa, gdy placówki posiadają nowoczesne techniki leczenia oraz najnowszy sprzęt na rynku. Cennik usług dentystycznych w Krakowie możesz zobaczyć np. tutaj: https://dent-krakow.pl/. Nie zapominajmy, iż wraz z wizytą u prestiżowego stomatologa płaci się również za jego renomę. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego specjalisty

Gdy korzystamy już od dłuższego czasu z usług sprawdzonego stomatologa, do którego chodzi cała rodzina, nie ma obaw o nieprzyjemne zdarzenia. Jednakże, gdy chcemy znaleźć nowego dentystę, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, warto wcześniej poradzić się innych oraz przeczytać kilka opinii. Zachowajmy przy tym cień wątpliwości, ponieważ nie każdy pisze prawdę. Warto również porównać ceny specjalistów oraz wyposażenie i czystość gabinetu. 

W niektórych gabinetach w ramach wizyty leczenia zębów specjalista wykonuje darmowy przegląd pozostałych, jednakże nie zawsze tak jest. Czasami, gdy prosimy o przegląd pozostałych zębów, doliczane jest do wizyty kilkadziesiąt złotych. Nie dajmy się naciągnąć na pieniądze i przed wizytą upewnijmy się, czy takowy przegląd jest darmowy. 

gabinet stomatologiczny

Stomatologia to nie tylko leczenie zębów

Jednym z odłamów stomatologii jest ortodoncja. Lekarz ortodonta to osoba, której zadaniem jest badanie przebiegu wzrostu i rozwoju narządów żucia. Zapobiega on nieprawidłowościom dotyczącym zębów, a także całej szczęki. Do ortodonty udają się osoby głównie z nieprawidłowo rosnącymi zębami oraz krzywym zgryzem. 

To nie tylko prostowanie zębów

Mało osób zgłasza się do ortodonty z celu leczenia zębów przedprotetycznie. Powinno się umówić na taką wizytę, gdy w szczęce znajdują się ubytki, a wada zgryzu nie pozwala na ich uzupełnienie. Bez wyleczenie tej wady nie da się uzyskać funkcjonalnej i estetycznej protezy. Tak więc, przed założeniem protezy powinniśmy umówić się na wizytę z ortodontą. 

Oferta łączona

Według przeprowadzanych badań wielu polaków coraz częściej korzysta z tak zwanej “oferty łączonej”. Polega ona na tym, że idą do lekarza w ośrodku NFZ, a następnie kupują dodatkowe świadczenia prywatne według swoich potrzeb. Dzięki takiej możliwości można zaoszczędzić trochę pieniędzy, jak i również być zadowolonym z wykonanych usług stomatologicznych. 

Podsumowanie

Pliki cookies pokazują nam, iż coraz więcej osób wyszukuje lekarzy prywatnych. Spowodowane jest to tym, że uważani są oni za bardziej skupiających się na pacjencie, ze względu na to, że im płacimy za przeprowadzone usługi. Jednakże nie rezygnujmy z lekarzy w przychodniach NFZ, ponieważ oni również mają niesamowite doświadczenie. Korzystnym faktem dla nas jest, iż możemy korzystać ze świadczeń łączonych, dlatego też zachęcamy do korzystania z tej metody. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here