dyskopatia

Przeciążenia, urazy, zwyrodnienia czy choroby mogą spowodować silny ból kręgosłupa, niejednokrotnie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. To, że kręgosłup boli może wynikać z różnych przyczyn, i w wielu przypadkach będzie wymagało konsultacji z lekarzem. Jednak czekając na wizytę samemu można sporo zrobić, żeby złagodzić nieprzyjemne objawy i chociaż trochę zmniejszyć dolegliwości bólowe. Trzeba jednak w takim przypadku wiedzieć, co dokładnie dolega, gdyż nieodpowiednimi metodami można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Dlaczego kręgosłup boli

Problemy z kręgosłupem dotykają coraz większą część naszego społeczeństwa. Jeszcze jakiś czas temu były one głównie schorzeniem ludzi starszych, obecnie spotyka się jednak coraz młodsze osoby narzekające na bolące plecy. Bardzo duży wpływ na to ma siedzący tryb życia i za mała ilość ruchu. Nieodpowiednia postawa ciała podczas siedzenia, i to niekiedy kilkanaście godzin dziennie, powoduje powstawanie różnych zwyrodnień, a te z kolei w pewnym momencie zaczynają dawać widoczne objawy. Na pewno warto się też przyjrzeć swojej wadze – kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilogramów powyżej normy powoduje ogromne przeciążenie szkieletu kostnego, a kręgosłup szczególnie dotkliwie to odczuwa. Spora ilość dolegliwości związanych z plecami jest rezultatem przeciążenia czy kontuzji. Szczególnie niebezpieczne jest podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach, przy czymś takim plecy są bardzo mocno nadwyrężane i niejednokrotnie po takim wysiłku trzeba się położyć na dłuższy czas do łóżka. Dłużej utrzymujące się, nawracające czy bardzo bolesne stany chorobowe powinny być sygnałem do tego, żeby się wybrać do specjalisty. Po wykonaniu niezbędnych badań, między innymi prześwietlenia, lekarz postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Objawy dyskopatii

dyskopatiaJedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się bólów pleców jest dyskopatia. Jest ona pierwszym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a jej główną przyczyną jest rozrośnięcie się krążka międzykręgowego. Obecnie coraz częściej uważa się dyskopatię za chorobę cywilizacyjną, na rozwój której wpływ mają przede wszystkim siedzący tryb życia i mała aktywność sportowa. Wielu lekarzy uważa, że dyskopatię otrzymuje się na własne życzenie, przez wieloletnie zaniedbania w dbaniu o swoje plecy. Dyski znajdujące się pomiędzy kręgami w dużej części złożone są z wody, przez co mają one właściwości amortyzujące. Odwodnienie wewnętrznej struktury oraz zwiotczenie pierścienia włóknistego mogą prowadzić do tego, że jądro miażdżyste zaczyna się wylewać i uciskać na sąsiadujące nerwy. Tworzy się wtedy tak zwana przepuklina dyskowa, a bardzo charakterystycznym objawem jest wtedy intensywny, silny ból, niekiedy uniemożliwiający nawet poruszanie się. Nie leczona dyskopatia może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego też nawet przy pojawieniu się początkowych, mało  przeszkadzających symptomów należy udać się do ortopedy i rozpocząć leczenie.

Co to jest rwa kulszowa

Silny, promieniujący od kręgosłupa aż do stopy ból to najczęściej objaw kolejnej choroby kręgosłupa, czyli rwy kulszowej. Nerw kulszowy jest największym nerwem w naszym ciele, biegnie wzdłuż kręgosłupa poprzez pośladki aż do dolnych kończyn. W wyniku ucisku na korzenie nerwowe znajdujące się kanale kręgowym dochodzi do bólu, charakterystycznego dla rwy kulszowej. Ucisk na nerwy to najczęściej spotykana przyczyna choroby, z pozostałych należy wymienić zwężenie kanału kręgowego czy zespół mięśnia gruszkowatego. Rwa kulszowa jest ściśle powiązana z dyskopatią i zwyrodnieniem kręgosłupa, gdyż to właśnie wypadnięcie dysku jest najczęstszą przyczyną powstania dolegliwości. Atak rwy kulszowej jest bardzo bolesny i przeważnie uniemożliwia choremu wykonywanie jakichkolwiek czynności. Jeśli dodatkowo pojawią się inne objawy, takie jak nietrzymanie moczu, zaburzenia czucia czy osłabienie nóg, to konieczna jest szybka interwencja lekarska. Objawy takie mogą bowiem świadczyć o zmianach, które mogą się skończyć trwałym uszkodzeniem nerwu i kalectwem.

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa

Ból kręgosłupa nigdy nie jest przyjemny, a w wielu przypadkach uniemożliwia chodzenie czy pracę. Można sobie z nim radzić na różne sposoby, które są uzależnione od przyczyny, która ten ból spowodowała. W przypadku problemów z krążkami i zmianami zwyrodnieniowymi najlepszym lekarstwem są odpowiednio dobrane ćwiczenia i rehabilitacja. Doraźnie można stosować doustne leki przeciwbólowe, a także maści i żele o działaniu przeciwzapalnym. W bardziej zaawansowanych stanach często będzie konieczna operacja usuwająca zmiany zwyrodnieniowe i przywracająca kręgom odpowiednią funkcjonalność. Przy ataku rwy kulszowej przede wszystkim należy zacząć od znalezienia pozycji, w której ból będzie mniej odczuwalny dzięki odciążeniu uciskanego korzonka. Pomocne bywają niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także rozgrzewający masaż rozluźniający napięte mięśnie. Kolejnymi elementami leczenia są fizykoterapia i ćwiczenia na wyciągu, wspomagająco stosuje się zastrzyki domięśniowe i usztywniający gorset. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to może też być konieczny zabieg usuwający przyczynę ucisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here