Rozstępy - jak się ich pozbyć?

Wiele kobiet na różnych etapach życia dostrzega na swoim ciele nieestetyczne zmiany w postaci czerwonych pręg. Pojawiają się one zazwyczaj na skutek gwałtownej zmiany masy ciała, zarówno w przypadku szybkiego przybierania na wadze, jak i chudnięcia. Mowa oczywiście o rozstępach, które są zmorą wielu kobiet, tym bardziej, że pojawiają się na partiach ciała, na których wyglądzie szczególnie kobietom zależy. Mowa o udach, pośladkach, piersiach czy brzuchu. Warto dowiedzieć się skąd się one biorą, jaką zastosować profilaktykę, aby się nie pojawiły i co zrobić w sytuacji, gdy już zagoszczą na naszym ciele.

Czym są rozstępy?

Jak już wspomnieliśmy rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które mogą pojawić się na ciele na skutek różnych sytuacji, np. ciąży, gwałtownego przytycia bądź schudnięcia. Spędzają kobietom sen z powiek, bowiem udaremniają im między innymi możliwość pokazania się w pięknych strojach kąpielowych. Zmiany te nie stanowią stanu chorobowego, a związane są wyłącznie z kwestiami estetycznymi. Zazwyczaj w początkowej fazie przyjmują postać podłużnych, wrzecionowatych, różowych lub czerwonych pręg. W procesie ich powstawania następuje rozwarstwienie skóry, na skutek tego, że nie nadąża ona dostosowywać się do zwiększającej się zbyt szybko masy ciała bądź niewłaściwie reaguje na spadki masy ciała. Produkcja kolagenu jest zbyt wolna i elastyczność skóry zmniejsza się, powodując pękanie włókien w zewnętrznych jej warstwach. Na początkowym etapie rozstępy przyjmują ciemniejszą barwę od różowej po intensywnie czerwoną i jeszcze na tym etapie istnieje możliwość ich usunięcia za pomocą odpowiednich zabiegów kosmetologicznych. Niestety w następnej kolejności rozstępy bledną, tworząc na skórze coś na wzór blizn. Te niestety stanowią już utrwalone zmiany skórne, które można usunąć jedynie poprzez zabieg chirurgiczny. Warto próbować wszelkich możliwych sposobów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ich widoczności, zarówno sposobów domowych, jak i porad fachowców.

Sytuacje, które przyczyniają się do powstania rozstępów.

Pierwsze tego rodzaju zmiany pojawiają się się na skórze zazwyczaj w okresie dojrzewania, zarówno u dziewcząt szczupłych, jak i tych nieco tęższych. Związane jest to z procesem wzrostu organizmu, który w tym wieku jest szczególnie intensywny. Dla młodych dziewcząt tego typu zmiany mogą stanowić swoiste utrapienie. Nie dość, że znajdują się w trudnym wieku, co jest związane z gospodarką hormonalną to na dodatek ich ciało podlega nieustannym zmianom. Profilaktycznie warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, co powinno wpłynąć na poprawę jej elastyczności.

Poza tym, zagrożone rozstępami są kobiety, które nagle zaczynają przybierać na wadze bądź, które wprowadzają do swojego życia restrykcyjne diety, mające na celu w krótkim czasie spowodować duży spadek masy ciała. Kobiety z obu kategorii narażają swoje ciało na pojawienie się rozstępów.

Niekiedy przyjmowanie leków hormonalnych może przyczynić się do ich powstania. Oczywiście do takich sytuacji należy również ciąża. Szybko rosnący brzuch czy piersi zazwyczaj zostają naznaczone czerwonymi pasmami. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór i stosowanie kosmetyków już na etapie przed ciążą.

Niwelowanie rozstępów.

Najważniejsza w tym zakresie jest profilaktyka. Stosowanie odpowiednich kremów zapobiegających pojawianiu się rozstępów. Warto zainwestować w markowe i skuteczne preparaty, aby dostrzec rezultaty.

Co jednak zrobić , gdy rozstępy już się pojawią na skutek nieprzewidzianych sytuacji, np. nagłe schudnięcie/przytycie spowodowane chorobą, niezaplanowana ciąża itp. W pierwszej kolejności można zastosować kremy, których zadaniem jest rozjaśnienie nieestetycznych pasm na skórze. Zalicza się tutaj kremy zawierające oliwę z oliwek, preparaty bazujące na aloesie, maseczki cytrynowe itp.

Gdy domowe sposoby okazują się niewystarczające warto zaczerpnąć porady specjalisty w tym zakresie, najlepiej kosmetologa. Wówczas w zależności od indywidualnych potrzeb zostaną dobrane odpowiednie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapia, która polega na wtłoczeniu w głąb skóry odpowiednich substancji odżywczych, powodujących rozjaśnienie i wygładzenie skóry.

Dużą popularnością cieszą się również zabiegi z użyciem lasera. Są one niezwykle skuteczne i dają spektakularne efekty widocznie eliminując nieładne zmiany na skórze. Profesjonaliści chętnie stosują także kwasy, które również charakteryzuje duża skuteczność.

Gdy zaniedbamy profilaktykę oraz zaniechamy zabiegów kosmetycznych zastosowanych w odpowiednim momencie to możemy narazić się na powstanie zdawałoby się nieodwracalnych zmian. Piszemy – „zdawałoby się”, bowiem wówczas jedyną możliwością eliminacji rozstępów jest zabieg chirurgiczny. To już bardziej inwazyjna metoda, której zdecydowanie lepiej zapobiegać.

Wprowadźmy działania profilaktyczne już w zaciszu własnej łazienki. Przykładowo biorąc prysznic polewajmy ciało naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Wpływa to pozytywnie na skórę, sprawiając, że ulega ona uelastycznieniu i wzmocnieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here