Przepuklina

Nasze społeczeństwo ma coraz większe problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. Przede wszystkim bierze się to z siedzącego trybu życia i małej aktywności fizycznej. Szczególnie często spotykane jest wypadanie dysku, fachowo zwane też przepukliną kręgosłupa. Jeszcze do niedawna przypadłość ta dotyczyła przede wszystkim osób starszych, ale ostatnio granica wieku bardzo mocno przesunęła się w dół. Zaniedbana i nieleczona może być niebezpieczna i prowadzić do chorób zwyrodnieniowych.

Jak pojawia się przepuklina dysku

Nasze kręgosłupy są bardzo zaawansowane pod względem budowy, natura wyposażyła je w szereg mechanizmów zapewniających odpowiednią postawę. Jednym z nich są dyski, będące małymi poduszkami amortyzującymi obciążenia szkieletu. Zbudowane są one z półpłynnej substancji, zwanej jądrem miażdżystym, która zmienia swój kształt w zależności od obciążenia i wykonywanych ruchów. Substancja ta jest zamknięta we włóknistym pierścieniu z włókien kolagenowych, a ostatnią warstwę krążka stanowią blaszki graniczne. Krążki umieszczone są między poszczególnymi kręgami kręgosłupa, dzięki czemu cała konstrukcja jest należycie amortyzowana i chroniona. Mechanizm działania dysków opiera się na wchłanianiu i oddawaniu wody, przez do zmieniają one swoją objętość. Podczas siedzenia czy chodzenia woda z dysków zostaje wyciskana, przez co stają się one bardziej płaskie. Natomiast nocą podczas snu z powrotem wchłaniają one wodę i zaczynają pęcznieć. Dlatego też zaraz po wstaniu jest się odrobinę wyższym niż wieczorem. Pod wpływem różnych przeciążeń włókna pierścienia ulegają powolnemu zniszczeniu i deformacji. Warstwy kolagenowe zaczynają pękać, a przez powstałe uszkodzenia zaczyna się wydobywać jądro miażdżyste. Prowadzi to do przesunięcia dysku i powoduje niezwykle niebezpieczne uciskanie nerwów przebiegających przez kręgosłup.

Przyczyny wypadania dysku

Uszkodzenie dysków międzykrążkowych może się pojawić pod wpływem różnych czynników i na różnych odcinkach kręgosłupa. Najczęściej występuje przepuklina odcinka lędźwiowego, ale coraz częściej słyszy się też o przepuklinie na odcinku szyjnym. Problemy z kręgosłupem mogą się pojawić zarówno podczas wysiłku fizycznego i pracy, jak również z powodu zbyt małej aktywności fizycznej. Przede wszystkim należy uważać na niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów, na wyprostowanych nogach. Taka postawa powoduje nienaturalne obciążenie kręgosłupa, i w rezultacie działających sił może dość do uszkodzenia dysków. Dlatego też podnoszenie cięższych przedmiotów koniecznie należy wykonywać na ugiętych nogach, zachowując naturalną krzywiznę sylwetki. Do sporej części urazów dochodzi także podczas uprawiania sportów i w wypadkach komunikacyjnych. Gwałtowny upadek czy uderzenie to ogromne przeciążenia, których niejednokrotnie kręgosłup nie jest w stanie wytrzymać. Nie oznacza to bynajmniej, że należy zrezygnować z jeżdżenia samochodem czy uprawiania sportów. Zbyt mała ilość ruchu coraz częściej jest powodem pojawienia się przepukliny kręgosłupa. Podczas długiego siedzenia mięśnie pleców zostają osłabione, i przy jakimś większym wysiłku nie są one w stanie odpowiednio wszystkiego ustabilizować.

Najczęściej spotykane objawy przepukliny

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wypadnięcia dysku jest ból, który występuje w zdecydowanej większości przypadków. Umiejscowienie źródła tego bólu jest różne zależnie od tego, na którym odcinku kręgosłupa pojawiła się dolegliwość. Przepuklina odcinka lędźwiowego to silne bóle w krzyżu, schodzące w kierunku biodra i nogi, niekiedy uniemożliwiające wręcz chodzenie. Dodatkowo może się pojawić uczucie mrowienia i drętwienia, a nawet problemy z czuciem, spowodowane uciskiem na nerwy. Chorzy niekiedy mają też problem z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się. Przy przepuklinie odcinka szyjnego objawy są nieco inne. Przede wszystkim dolegliwości bólowe są znacznie mniejsze, związane są one ze sztywnością szyi i karku oraz problemami z poruszaniem głową. Pojawiają się także zawroty głowy, charakterystyczna rwa barkowa oraz mrowienie w rękach. Jeśli dysk wypadnie na odcinku piersiowym, to chorzy odczuwają ból promieniujący w kierunku żeber. Występują przy tym problemy z kichaniem, kaszleniem a nawet śmianiem się.

Metody leczenia

PrzepuklinaKażdy ból kręgosłupa powinien być sygnałem do odwiedzenia specjalisty i konsultacji. Podstawą będzie tu prześwietlenie kręgosłupa, lekarze często też kierują na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Badania te pozwolą określić stopień uszkodzenia kręgów i w oparciu o nie podejmowane jest dalsze leczenie. Na początku wskazany jest odpoczynek, kilka dni w łóżku na pewno chociaż trochę zmniejszy dolegliwości. Bardzo pomocne bywają też leki przeciwzapalne, redukujące tworzące się obrzęki. W poważniejszych stadiach choroby konieczne będzie zapewne wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i fizjoterapii. Dzięki nim można skutecznie pozbyć się bólu i unormować sytuację, a w połączeniu z codziennym dbaniem o plecy na dłużej pozbyć się problemów. U niektórych chorych przepuklina będzie jednak nawracała lub stopień jej zaawansowania będzie bardzo duży. W takim przypadku niezbędna może się okazać operacja, na którą skieruje lekarz opiekujący się chorym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here