próchnica

Próchnica to bakteryjna choroba tkanki zrębowej, w przebiegu której dochodzi do demineralizacji zęba. Co więcej dochodzi też do ubytku tkanki. Bakterie, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy to przede wszystkim streptococcus mutans oraz streptococcus salivarius. Czynniki, które sprzyjają próchnicy to wysokie spożycie cukrów, a także osobnicza podatność zębów na to schorzenie. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/prochnica-jak-powstaje-jak-ja-leczyc/ 

Spódnica – skąd się bierze? 

Do rozwoju próchnicy przyczynia się głównie spożywanie cukrów. Dostarczane są one wraz z dietą oraz rozkładany przez bakterie zasiadające w naszej jamie ustnej. W tym procesie powstają kwasy organiczne. W efekcie dochodzi do obciążenia pH jamy ustnej oraz zachodzi proces demineralizacji szkliwa, czyli inaczej mówiąc jego osłabienia. Na powierzchni szkliwa pojawia się wtedy biała plamka. Dalsze działanie kwasów na szkliwo prowadzi do niszczenia się tkanki zęba oraz namnażania się w tym efekcie bakterii. W taki sposób dochodzi do powstania próchnicy. 

Próchnica wtórna – czym jest? 

Próchnica wtórna to jedna z najczęstszych przyczyn wymiany wypełnienia zęba. Jej najważniejsze czynniki, które prowadzą do rozwoju próchnicy to niewystarczające staranne leczenie zachowawcze lub wykorzystanie materiałów gorszej jakości do leczenia.

Do próchnicy wtórnej może też dojść w konsekwencji nie dokładnego oczyszczania zmian próchnicowych, niewystarczające izolacji pola zabiegowego przed dostępem śliny oraz nieszczelność wypełnienia. Co więcej podczas opracowania głębokiego ubytku próchnicowego należy dokładnie uważać, aby nie przenieść próchnicy na wiertło do komory zęba. 

Próchnica – zęby stałe i mleczne 

Pojawienie się zmian próchniczy zębów wymaga wizyty u dentysty oraz przeprowadzenia leczenia zachowawczego w przypadku zębów stałych jak i mlecznych. Leczenie polega na usunięciu zmian próchnicznych oraz założeniu odpowiedniego wypełnienia. Procedura ta nie różni się przebiegiem, ponieważ borowanie, oczyszczanie zęba i zakładanie wypełniania przeprowadzone jest standardowy sposób. 

Różnicami, które występują są zastosowania mniejszych wierteł lub innych narzędzi stomatologicznych. Co więcej u dzieci wypełnianie ubytków może różnić się w zależności od wybranego koloru. W przypadku dzieci podczas zabiegu może być też konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego. 

Zobacz też: http://www.gdzieciaki.pl/zeby-mleczne-jakie-sa-przyczyny-prochnicy-u-najmlodszych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here