Histeroskopia macicy, czyli inaczej wziernikowanie macicy jest badaniem wykorzystywanych przy takich schorzenia jak endometrioza. Podczas takiego badania lekarz jest w sanie określić zmiany, znajdujące się w błonie śluzowej macicy.

Histeroskopia macicy – wskazania

Wskazania do wykonanie tego badania są:
– problemy z zajściem w ciążę,
– nieustalone przyczyny krwawień,
– podejrzenie zrostów na macicy,
– przerwani ciągłości błony śluzowej macicy,
– podejrzenie istnienia wad anatomicznych macicy.

Badanie histeroskopia macicy odbywa się w znieczuleniu ogólnym, zwykle badanie jest krótkie i zajmuje około pół godziny. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnych narzędzi w tym histeroskopu – jet to przyrząd optyczny, który pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się błonie śluzowej macicy. Obraz z kamerki umieszczonej na końcu histeroskopu wyświetlany jest na monitorze.

Przebieg badania

Przed wykonaniem badania lekarz tłumaczy pacjentce na czym będzie polegał zabieg, po czym dożylnie podaje znieczulenie. Przed przystąpieniem do umieszczenia histeroskopu w macicy, lekarz dokładnie odkaża pochwę oraz wejście do niej. Tuleja narzędzie jest dosyć wąska i długa, więc badanie nie jest zbyt inwazyjne.

Po wprowadzeniu tulei lekarz wprowadza do macicy płyn lub dwutlenek węgla. Jest to niezbędne, by ściany macicy odkleiły się lekko od siebie – wtedy dokładnie można się przyjrzeć błonie śluzowej jamy macicy i dokonać jej oceny. Specjalista w trakcie badania jest w stanie lekko manipulować narzędziem, więc nie ma tutaj możliwości, by ominął jakiś fragment.

Podczas badania lekarz może pobrać fragment tkanki do badania histopatologicznego.

Po badaniu pacjentka może odczuwać dyskomfort w podbrzuszu i czuć się nieco zdezorientowana. Te negatywne odczucia zwykle mijają dosyć szybko. W razie dobrego samopoczucia pacjentka już tego samego dnia może się udać do domu.

Zalecenia po badaniu są jasne – powinno się dużo wypoczywać oraz unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, a w szczególności dźwigania, które może doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych. W przypadku pobrania fragmentu tkanki, lekarz zaleci stosowanie odpowiedniego antybiotyku, który zapobiegnie ewentualnej infekcji błony śluzowej.

Badanie macicy histeroskopia diagnostyczna to jedyne takie badanie, które jest w stanie dać pełny obraz wyglądu jamy macicy, a przy tym jest bardzo bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here