Core stability – kręgosłup w dobrej formie...

Lepsze samopoczucie, poprawa sprawności ruchowej, zgrabna sylwetka oraz zwiększona siła to podstawowe korzyści płynące z wykonywania core stability. Znając zalety, możliwości oraz odmiany „treningu stabilności ogólnej, łatwiej zdecydujesz – realizować czy nie?

Kiedy stoisz, kiedy leżysz, kręgosłup pracuje… Czy wiesz, że twój rdzeń nigdy nie odpoczywa? Jeśli czujesz, że ustawiczny ból nie pozwala na realizację planów, sięgnij po nowoczesną technikę wzmacniającą mięśnie. Core stability (inaczej core stability exercises) to sposób na redukcję bolesnych dysfunkcji. Co oznacza słowo core? „Rdzeń”, „centrum” bądź „jądro”. Z określeniem core stability spotkasz się często na stronach internetowych oraz w klubach fitness.
„Dlaczego mój kręgosłup jest w bardzo złej kondycji?”. To wynik wielu procesów zachodzących w życiu – stres, nieregularny tryb pracy, problemy finansowe. Aby uchronić rdzeń przed wpływem czynników z zewnątrz, zdecyduj się na realizację ćwiczeń wzmacniających.
Poznaj zalety, możliwości oraz zasady core stability i ciesz się zdrowym, mocnym kręgosłupem.

Inne określenia core stability – musisz to wiedzieć:

1). „Ćwiczenia mięśni głębokich”.
2). „Trening stabilności ogólnej”.
3). „Ćwiczenia mięśni środka”.
4). „Ćwiczenia mięśni rdzenia”.
5). „Ćwiczenia mięśni tułowia”.

Cel core stability – wzmocnienie mięśni:

– dna miednicy,
– głębokich brzucha,
– przykręgosłupowych

oraz mięśni powierzchniowych (lista mięśni):

• mięśnie grzbietu,
• mięśnie pośladkowe,
• mięśnie prosty i skośny brzucha.

Korzyści wynikające z realizowania „ćwiczeń mięśni głębokich”:

• zgrabna sylwetka (szczupła/wąska talia, płaski brzuch),
• siła na… wyższym poziomie,
• poprawa sprawności ruchowej i równowagi,
• większe zadowolenie z życia,
• samopoczucie w… dobrej formie,
• mniejsze ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji,
• gwarancja „lepiej” przeprowadzonej rehabilitacji,
• koniec z ustawicznym bólem krzyża.

Podział ćwiczeń:

1). Ćwiczenia podstawowe.
2). Ćwiczenia łatwe w wykonywniu i trudniejsze w realizacji.
3). Ćwiczenia wymagające większego zaangażowania mięśni.

Ćwicz i ty – wykaz najchętniej przeprowadzanych ćwiczeń (mix figur):

– dynamiczny mostek (ćwiczenie powtórz 10 – 12 razy),
– mostek z uniesioną nogą,
– skręty miednicy (po dziesięć powtórzeń na każdą stronę),
– unoszenie tułowia w górę (na piłce),
– przyciąganie kolana do łokcia (po 6 – 8 razy na nogę),
– naprzemienne unoszenie prostych nóg (po 6 – 8 razy),
– prostowanie kończyny dolnej w leżeniu tyłem (ćwiczenie powtórz 10 – 12 razy, w danej pozycji wytrzymaj 20 – 30 sekund),
– chwytanie przeciwległej stopy (dwa – cztery razy)
– oraz inne ćwiczenia…

Zasady core stability

„Trening stabilności ogólnej” powinien być wykonywany w sposób wolny i dokładny. Jeśli nie radzisz sobie z realizowanim „trudnych” figur, zapytaj o radę trenera. Nasza podpowiedź – ćwicz w swoim tempie – to najlepsze rozwiązanie. Jako że core stability jest techniką wzmacniającą mięśnie, powinieneś, a wręcz musisz pamiętać o prawidłowym napięciu właściwych mięśni. I co istotne – oddychaj. Musisz wiedzieć, że niektóre ćwiczenia wymagają wykorzystania ciężaru własnego ciała. I uwaga – nie liczy się ilość, tylko jakość…

„Chcę urozmaicić trening. Jakich przyrządów mogę użyć?”

Lista najczęściej stosowanych urządzeń:

• TRX,
• trampolina,
• piłka szwajcarska,
• hamak zawieszony pod sufitem,
• oraz inne akcesoria (adekwatne do indywidualnych preferencji).

Kto może/powinien uprawiać core stability?

„Trening stabilności ogólnej” to propozycja dla wszystkich – zarówno dla osób w pełni sił fizycznych, jak i tych borykających się z dysfunkcjami. Jeśli rutynowe czynności sprawiają ci trudność, zastosuj „ćwiczenia mięśni środka” i poczuj się jak w „siódmym niebie”…
Core stability możesz realizować w domu, korzystając z filmików instruktażowych (zamieszczonych w Internecie) oraz poza własnym M… Obecnie, dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia w grupie, pod czujnym okiem trenera. Gdzie można znaleźć grupę „wsparcia”? Np. w okolicznym klubie fitness. Ćwicząc z innymi uczestnikami zajęć, mobilizujesz siły oraz uczysz się nowych figur (nie zawsze wykonasz je w domu). Instruktor oceni również, czy prawidłowo przeprowadzasz ćwiczenia. To działa… Aby „trening stabilnośći ogólnej” przyniósł oczekiwane rezultaty, powinnaś/powinieneś realizować go przynajmniej raz w tygdniu. Już po miesiącu poczujesz wyraźną różnicę. I pamiętaj – prawidłowo wykonany trening, zachęci cię do kolejnych, nierzadko trudniejszych ćwiczeń. Zapisz się na pierwsze zajęcia i sprawdź sam/sama.

Jaki strój zabrać na „ćwiczenia mięśni rdzenia”?

Podstawą udanego treningu są buty. Istotne jest, aby akcesoria były wygodne i bezpieczne w użytkowaniu (dokonaj zakupu obuwia, które nie obciąży twoich stawów). Na uwagę zasługuje również strój treningowy – powinien, a wręcz musi zapewniać skórze oddychanie. Pamiętaj – ubiór nie może krępować ruchów oraz posiadać ostrych elementów (zrezygnuj z cekinów, zamków i innych ozdób) – tak będzie wygodniej.

Rekapitulując, core stability to gwaranacja:

– życia na wyższym poziomie (regularne ćwiczenia ułatwiają wykonywanie codziennych czynności; koniec bólu i przykrych dolegliwości, przyszedł czas na inny wymiar egzystencji)
– mocnego, zdrowego kręgosłupa
– lepszego samopoczucia
– zwiększonej odporności
– zwiększonej siły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here