zwyrodnienie stawów

Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów (ang. Osteoarthritis, OA) to również bardzo popularny kłopot, jest jedną spośród tzw. choroby cywilizacyjnych, do które przyczynia siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość i metoda ruchu. Początkowymi sygnałami choroby zwyrodnieniowej stawów są zwykle uciski stawów. Z czasem przychodzą takie objawy jak zgrzytanie stawów, ograniczenie zwykłej ich elastyczności i problemy z poruszaniem się. U chorego może dochodzić do uszkodzenia tkanki stawowej, wtórnych stanów zapalnych stawów, tworzenia wyrośli kostnych, zrogowacenia powłoki podchrzęstnej i zaistnienia torbieli podchrzęstnych. W rozwiniętej fazie choroby stawy są ewidentnie powykrzywiane, każdy krok powoduje dyskomfort, oraz chory nie jest w stanie kontynuować codziennej aktywności fizycznej i metoda życia zdecydowanie obniża się. Na uszkodzenia narażony jest zwłaszcza obręb lędźwiowy kręgosłupa. Dolegliwość zwyrodnieniowa kręgosłupa ma związek z wczesnym zniszczeniem i zaburzeniem chrząstek, jakie są stawy.

Zachorowalność i wzrost choroby zwyrodnieniowej

Zwyrodnienie stawów to najpowszechniejsza trudność ze strony systemu ruchu, zdecydowanie hamująca aktywność ruchową dotkniętych nią osób. Jest to przypadłość wieku dojrzalszego. Trzyma się, że część osób po przejściu 40. roku życia oraz każda osoba po przejściu 55. roku życia ma w stawach modyfikacje charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej. Prewencja choroby winna zmierzać do potencjalnego zmniejszania jej fizycznych objawów oraz wyciągania czasu wielkiej sprawności stawów. Przypadłość ta w Polsce jest najczęstszą etiologią orzeczeń o inwalidztwie. Przypadłość jest z równą częstotliwością u kobiet i panów, chociaż kobiety są zwykle dotknięte nią w większym stopniu, wybitnie będąc jej konsekwencji w codziennym życiu. Pośród starych osób w wieku podeszłym, gdzie wzmożenie odmian jest dużo wielkie, wyraźnie dominują kobiety, natomiast może stanowić to związek z ich średnim dłuższym trwaniem życia.

choroba zwyrodnieniowa stawów - jak sobie radzić

Etiologie dolegliwości zwyrodnieniowej

Charakteryzuje się dolegliwość zwyrodnieniową stawów w postaci pierwotnej oraz wtórnej. Etiologie powstawania chorób w formie pierwotnej są z nazwy nieznane. Do jej bycia dodają się takie elementy zagrożenia jak płeć żeńska, starszy wiek, nadwaga, braki estrogenu, niewłaściwe jedzenie czy zmęczenie mięśni okołostawowych. Do etiologii postaci pierwotnej zakwalifikować także można predyspozycję wrodzoną. Wyróżniony został gen, który niezwykle zwiększa możliwość rozwinięcia się choroby. Skądinąd niedokrwienie powłoki chrzęstnej stawu na skutek miażdżycy naczyń krwionośnych jest częstą etiologią powstawania zmian zwyrodnieniowych. Forma wtórna choroby wiąże się z tworzeniem uszkodzeń stawów na skutek urazów mechanicznych, obciążeń, chorób czy dysfunkcji pewnych chrząstek czy aparatów, które zmniejszają odpowiednie funkcjonowanie stawów. Sam proces degeneracji stawów jest wtórny do wyliczonych etiologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here